Leczenie żylaków

Leczenie żylaków – od czego warto zacząć?

W dzisiejszych czasach istnieją bezpieczne metody leczenia żylaków, dzięki czemu terapia jest skuteczniejsza, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz środków farmakologicznych medycyna oferuje nam także możliwości chirurgiczne, małoinwazyjne, wykazujące dużą efektywność. Od czego najlepiej zacząć leczenie żylaków?

Jakie są objawy żylaków?

Oprócz czynników genetycznych, powstawanie żylaków wiąże się też z nieprawidłowym trybem życia, czyli złą dietą i zbyt małą aktywnością fizyczną. Profilaktykę żylaków zaleca się też osobom, pracującym w pozycji stojącej lub siedzącej. Wśród czynników ryzyka znajdują się także osoby z nadwagą i otyłością.

Do pierwszych objawów żylaków zaliczamy:

  • obrzęk i ból nóg,
  • zmiany zapalne żył, np. podrażnienia, stwardnienia, silny ból żył,
  • pojawianie się na nogach nieestetycznych pajączków.

Choć żylaki zaleca się leczyć, ich pojawienie się nie oznacza automatycznie zakrzepicy żył głębokich. Mimo tego pozostawione same sobie żylaki mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji, dlatego warto działać już przy zauważeniu pierwszych objawów[1].

Od czego zacząć leczenie żylaków?

Kiedy pojawią się obrzęki i ból nóg, można skorzystać z metod farmakologicznych. W aptekach znajdziemy dostępne bez recepty żele z heparyną, takie jak Lioton 1000. Heparyna to substancja wykazująca działanie przeciwzakrzepowe na wszystkich etapach krzepnięcia krwi w naczyniach krwionośnych. Szczególnie wyróżnia się jej działanie na przemiany protrombiny w trombinę i jej oddziaływanie na fibrynogen. Heparyna ma zdolność do aktywacji antytrombiny, hamującej działanie trombiny. Dodatkowym atutem żelu Lioton 1000 jest jego chłodzące działanie. Nie wszystkie żele zapewniają przyjemne uczucie chłodu, a jest to dodatkowy benefit, który może sprzyjać zwiększeniu uczucia ulgi i lekkości nóg. Żel chłodzący z tym składnikiem może być stosowany jako pierwszy krok do złagodzenia dolegliwości w przypadku żylaków[2].

Oczywiście, jeżeli problem się pogłębia, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Do niedawna główną metodą leczenia żylaków był zabieg operacyjny, podczas którego usuwało się całą niewydolną żyłę oraz likwidowało ciągłość perforatorów. Aktualnie znacznie częściej korzysta się ze sposobów mniej inwazyjnych. Lekarze często zalecają skleroterapię, polegającą na wstrzyknięciu w uszkodzoną żyłę substancji obkurczającej. Inną nowoczesną metodą terapii jest laserowe zamykanie wewnątrzżylne, podczas którego do naczynia wprowadzany jest światłowód, z którego wydostaje się promieniowanie laserowe, prowadzące do obkurczenia żyły. Inne sposoby leczenia żylaków uwzględniają stosowanie fali radiowej, pary wodnej, krioterapii czy termokoagulacji[3].

Zmiana stylu życia

W leczeniu żylaków rekomenduje się też zmianę nawyków. Specjaliści zalecają przejście na zdrową, zbilansowaną dietę i rekomendują systematyczną aktywność fizyczną. Środki farmakologiczne, połączone z działaniem zapobiegawczym, w wielu przypadkach pomagają uniknąć rozwoju żylaków i pozwalają pacjentom normalnie funkcjonować.


[1] P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2017, MP, Kraków 2017, s. 34-51.

[2] Raetz J, Wilson M, Collins K. Varicose veins: Diagnosis and treatment. Am Fam Physician. 2019;99(11):682–8.

[3] M. J. Martinez-Zapata et al., “Phlebotonics for venous insufficiency,” Cochrane Database Syst. Rev., vol. 2016, no. 4, 2016.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Sen to jedna z podstawowych potrzeb naszego organizmu, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety, w świecie pełnym stresu coraz więcej