Wakacyjna apteczka na wyjazd

Wakacyjna apteczka na wyjazd. Sprawdź, o czym pamiętać

Wybierając się na wakacje, powinniśmy zadbać o przygotowanie apteczki. Jej zawartość jest zależna od stanu zdrowia danej osoby. Oprócz stale stosowanych leków w chorobach przewlekłych, powinny się w niej znaleźć preparaty, które w razie ewentualnych dolegliwości pomogą się z nimi uporać.

Środki przeciwbólowe bez recepty

Ich wybór zależy zależy od preferencji danej osoby. Na ból głowy, zęba, pleców, mięśni pomogą leki, zawierające paracetamol lub ibuprofen. Obie substancje skutecznie łagodzą ból i występują pod wieloma nazwami producenckimi (np. Apap, Ibuprom, Naxii).

Wapno na wypadek reakcji uczuleniowej

Żele, maści i plastry na stłuczenia i bóle mięśni. Takie urazy mogą przytrafić się każdemu podczas długiego spaceru czy wspinaczki. Pomogą m.in. Altacet, Naproxen, Heparin. W upalne dni może się też przydać preparat do spuchniętych nóg, (np Veno System).

Leki rozkurczowe

Przydadzą się kobietom w trakcie menstruacji. Pomogą również osobom cierpiącym na kolkę nerkową (np No-Spa).

Środki na przeziębienie, ból gardła i katar

Takie dolegliwości mogą wywołać zimne napoje, lody, kopiel w zimnej wodzie. Złagodzą je tabletki do ssania o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, lub syropy, a w przypadku lekkiego przeziębienia mogą pomóc rozpuszczalne środki w tabletkach czy saszetkach. (np.Gripex, Acatar Zatoki, Herbitussin, Aspiryn C, Polopiryna C, Upsarin C).

Leki przeciw biegunkom, zaparciom, zaburzeniom trawienia

Takie uciążliwe dolegliwości mogą nas dopaść nie tylko podczas podróży do krajów egzotycznych. Wart wówczas mieć przy sobie, np Stoperan (już jedna dawka skutecznie zatrzyma biegunkę, Stoperol Control, który skutecznie wspomaga organizm przed biegunką, Xenna ( Extra, Zioła, Regular), Verdin Complexx.

Preparaty na komary, meszki i kleszcze

W aptekach są dostępne preparaty w formie spray’ów (Autan, Ultrathon) odstraszające owady. Są również specjalne opaski na rękę lub kostkę i plastry (Mosquito-band, Bugslock, Mosbito. Olejki zawarte w opasce czy w plastrach działają na insekty od dwóch do czterech dni. Przed ukąszeniami komarów chronią także tabletki (Comar), które zawierają witaminę B1 oraz wyciąg z pachnotki, dzięki którym skóra wydziela zapach odstraszający owady, ale niewyczuwalny dla człowieka. Jeśli już dojdzie do ukąszenia, swędzenie zmniejszą Fenistil czy Comarol.

Apteczkę trzeba też zaopatrzyć w akcesoria do usuwania kleszczy, które są dostępne w aptekach. Pozwolą one, co jest bardzo ważne, na dokładne pozbycie się intruza. Miejsce po usunięciu kleszcza należy odkazić.

Kremy z filtrami chroniącymi przed promieniami UV

Przed wyjściem na słońce, nie tylko na plażę, zawsze należy nakładać krem do opalania z filtrem. Dobór kremu zależy od fototypu skóry.

Kremy na poparzenia słoneczne

Np. żel chłodzący Altix, Panthenol pianka, Alantan maść).

Preparaty stosowane w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej

Są dostępne w formie tabletek, także do ssania oraz syropu (Aviomarin, Lokomotiv, Cocculine). Istnieją też specjalne medykamenty dla kobiet w ciąży (Mamma Marin).

Plastry, opatrunki i woda utleniona

Są niezbędne w przypadku zranienia i obtarcia. Oprócz gazy opatrunkowej (najlepiej zapakować duże ilości) i zwykłego bandaża, może się też przydać bandaż elastyczny i chusta trójkątna. Pakując plastry zabierzmy i te w rolce, i te z opatrunkiem.

Dodatkowe akcesoria

Termometr, nożyczki, chusteczki odkażające, rękawiczki jednorazowe.

Ważne: jeśli podróżujemy z dziećmi, nie można zapomnieć o lekach przeznaczonych właśnie dla najmłodszych. Trzeba też pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości leków wydawanych na receptę. Pozostałe preparaty, zawsze można kupić na miejscu, nawet w nocy, w aptece dyżurnej.

Nastepny artykuł

Ważne

Krwawienie z nosa
Krwawienia z nosa to bardzo powszechna przypadłość, którą zwykle się nie przejmujemy. Niektórym ludziom krwotoki z nosa zdarzają się jednak wyjątkowo często. Sprawdź, dlaczego

ZAINTERESUJE CIĘ

Odkąd na świecie pojawiło się dziecko, żyjesz w ciągłym biegu, a wygospodarowanie nawet godziny tylko dla siebie jest niedoścignionym marzeniem? Gdy myśli kręcą się