Łagodny przerost prostaty to choroba występująca tylko u mężczyzn. Stanowi przyczynę objawów z dolnych dróg moczowych, które powodują dość uciążliwy dyskomfort i pogarszają jakość życia. Dowiedz się, na czym polega profilaktyka przerostu prostaty i dlaczego warto wprowadzić ją jak najszybciej.
Co to jest profilaktyka chorób?
Profilaktyką nazywa się środki i strategie, które są podejmowane celem zapobiegania chorób, ich wczesnego wykrycia i zmniejszenia lub zatrzymania ich postępu. Zakres działań profilaktyki jest szeroki i obejmuje m.in.:
- szczepienia ochronne,
- propagowanie zasad zdrowego stylu życia,
- prowadzenie badań przesiewowych celem wczesnego wykrycia chorób,
- wczesne rozpoczęcie leczenia choroby. [1]
Na czym polega profilaktyka przerostu prostaty?
Znajduje się tu wiele działań, które można i powinno się wprowadzić do codzienności na długo, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby prostaty. Mogą one pomóc w zmniejszeniu rozwoju łagodnego przerostu prostaty i spowolnić jego postęp.
Na pierwszym miejscu stawia się często zmiany dietetyczne polegające na ograniczeniu spożywania przetworzonej żywności i czerwonego mięsa. Warto natomiast zwiększyć ilość spożywanego błonnika pokarmowego oraz produktów bogatych w witaminę C i kwasy omega-3. Dobrze sprawdzą się zasady diety śródziemnomorskiej. [2]
Kolejnym zaleceniem jest powzięcie regularnej aktywności fizycznej. Pływanie, nordic walking, jazda na rowerze oraz ćwiczenia siłowe wzmacniają mięśnie i układ krążenia oraz wspierają utrzymanie zdrowej masy ciała. Wszystkie te czynniki wpływają korzystnie na prostatę.
Poddawanie się profilaktycznym badaniom lekarskim pozwala na wczesne wykrycie zaburzeń w pracy i budowie prostaty. Zaleca się wykonywanie badania per rectum i oznaczanie markera PSA w krwi. Pierwsze badanie warto zrobić w 40. roku życia i powtarzać je zgodnie z dalszymi wskazaniami.
Jakie są korzyści z profilaktyki przerostu prostaty?
Podejmowanie wczesnych działań skierowanych na ochronę przed zachorowaniem i wczesną jego diagnostykę niesie ze sobą wiele korzyści.
- Opóźnienie wystąpienia poważnych objawów – dzięki korzystnej prozdrowotnej postawie.
- Szybkie złagodzenie objawów i poprawa jakości życia – dzięki szybko wprowadzonemu leczeniu.
- Unikanie powikłań choroby – np. ostre zatrzymanie moczu, uchyłki pęcherza, nawracające infekcje dróg moczowych.
- Opóźnienie leczenia chirurgicznego – dzięki środkom zapobiegawczym i dobrze dostosowanemu leczeniu farmakologicznemu można uniknąć lub odwlec w czasie poddanie się zabiegom na prostacie.
- Mniejsze całkowite koszty leczenia – szybkie zapanowanie nad objawami, to m.in. mniej zwolnień z pracy i konieczność przyjmowania mniejszej ilości leków. [3]
Leczenie przerostu prostaty warto rozpocząć już przy pierwszych objawach powiększenia tego narządu. Preparaty na bazie wyciągów roślinnych (np. w palmy sabałowej), alfa-blokery (np. tamsulozyna) czy inhibitory 5-alfa-reduktazy (np. finasteryd) mogą pomóc w zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości i znacznie poprawić jakość życia mężczyzn. Nie zwlekaj z zadbaniem o zdrowie prostaty, postaw na aktywności prozdrowotne i poddawaj się profilaktycznym badaniom.
Bibliografia
[1] „Profilaktyka chorób – definicja | Profibaza PZH”. Dostęp: 20 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://profibaza.pzh.gov.pl/publikacje/swiadczenia-zdrowia-publicznego/05-profilaktyka-chor%C3%B3b-definicja
[2] G. C. Galván, J. P. Daniels, N. A. Friedrich, S. Das, i S. J. Freedland, „A healthy diet, a healthy prostate? A brief commentary on the latest research on diet and prostate cancer”, Prostate Cancer Prostatic Dis, t. 26, nr 4, Art. nr 4, grudz. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00651-9.
[3] „Medycyna po Dyplomie – Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego”. Dostęp: 4 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/25833,leczenie-lagodnego-rozrostu-gruczolu-krokowego