Prowadzenie samochodu po lekach

Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu?

O tym, że po alkoholu nie powinno się wsiadać za kierownicę powszechnie wiadomo. Ale o tym, że nie należy tego robić po zażyciu niektórych lekarstw wiedzą już tylko nieliczni. Tymczasem wiele, bardzo popularnych preparatów nie służy kierowcom. Mogą one powodować opóźnienie reakcji, gorszą ocenę sytuacji na drodze, zaburzać koncentrację, widzenie i słyszenie. Przed sezonem wakacyjnych wypraw samochodowych, sprawdź, jakich leków nie łykać przed podróżą.

Senność zamiast zdrowia i energii

Bezpieczna jazda wymaga od kierowcy koncentracji, trafnej oceny sytuacji i szybkich reakcji. Upośledzenie tych funkcji prowadzić może do groźnych w skutkach wypadków. Nie powinno się zatem siadać za kierownicą będąc bardzo zmęczonym. Popularne drinki energetyzujące zamiast nam pomóc, mogą zaszkodzić. Należy być bardzo ostrożnym przy spożywaniu preparatów zawierających taurynę, kofeinę, guaranę. Owszem pobudzają one organizm, ale na krótko, powodują wzrost zmęczenia.

Z powodu wzmagania senności kierowcy nie powinni też zażywać leków na chorobę lokomocyjną oraz środków przeciwalergicznych starszej generacji tj. clemastinum, phenazolinum. Bezwzględnie należy unikać podróży samochodem po zażyciu poprzedniego wieczora leków nasennych i uspokajających. Ich działanie jest wydłużone i może powodować spowolnienie reakcji, pogorszenie koncentracji i sprawności psychoruchowej.

Za kierownicę nie powinno się też wsiadać po zabiegu wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Dotyczy to nawet leczenia czy usuwania zębów. Powinno się odczekać co najmniej dwie godziny zanim usiądzie się za kierownicą.

Nawet ból uśmierzaj z rozwagą

Wybierając się w podróż należy starannie dobierać nawet środki przeciwbólowe. Kierowcy bez obaw mogą ból zęba, pleców czy głowy uśmierzać paracetamolem, ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym. Dwa razy powinni się już jednak zastanowić zanim wezmą lek przeciwbólowy zawierający barbiturany (np. np. pabialgina) lub kofeinę (np. etopiryna), ponieważ może on osłabiać ich koncentrację. Unikać też powinni leków złożonych często stosowanych w leczeniu kataru i grypy, ponieważ zawierają pseudoefedrynę i kodeinę upośledzające szybkość spostrzegania, czas reakcji.

Na czarnej liście medykamentów przeciwbólowych kierowcy znajdują się silne lekami przeciwbólowe tj. petydyna czy tramal. Te leki zaburzają pracę mózgu, powodując pogorszenie refleksu, zawroty głowy. Ich zażywanie jest są przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdu.

Z depresją zostań pasażerem

Niektóre środki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i neuroleptyczne wpływają na czynności psychiczne i mogą ograniczać spostrzegawczość, upośledzać zdolność do szybkich reakcji, pogłębiać zmęczenie, powodować zawroty głowy. Ich stosowanie uniemożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Ostrożnie z ziołowymi tabletkami

Uważane za bezpieczne, naturalne preparaty ziołowe też mogą wywoływać niepożądane dla kierowców skutki. Uważać powinno się na zioła takie jak kozłek lekarski, melisa czy chmiel. Mają one działanie uspokajające, mogą wywoływać senność.

Nastepny artykuł

Ważne

Krwawienie z nosa
Krwawienia z nosa to bardzo powszechna przypadłość, którą zwykle się nie przejmujemy. Niektórym ludziom krwotoki z nosa zdarzają się jednak wyjątkowo często. Sprawdź, dlaczego

ZAINTERESUJE CIĘ

Obecny rynek produktów kosmetycznych obfituje w wiele różnych marek. Gros z nich stanowią międzynarodowe giganty, wypełniające większość rynku. Przy tak dużej konkurencji rodzime firmy
Duszący kaszel to dolegliwość, która może być bardzo męcząca i uciążliwa, szczególnie gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być spowodowany różnymi czynnikami, od