IV fala koronawirusa

IV fala koronawirusa – czy grozi nam kolejny lockdown?

Po spokojnym lecie przyszedł czas zwiększonej zachorowalności, a wraz z nim kolejna fala koronawirusa. To już IV w przeciągu ostatnich 2 lat i choć pozwala to twierdzić, że covid-19 jest wirusem sezonowym, lekarze biją na alarm, zalecając wyjątkową ostrożność, gdyż nawet pomimo szczepień, wciąż jest on bardzo groźny. A co na to politycy? Jak tym razem zachowają się premier i Minister Zdrowia. Czy grozi nam kolejny twardy lockdown?

Polska – rosnąca liczba zakażeń na covid-19

W Polsce odnotowywany jest wzrost zakażeń w IV fali koronawirusa. Po długim weekendzie listopadowym zanotowano ponad 9 tysięcy zakażeń, co stanowi wzrost o 30% w porównaniu do tygodnia poprzedniego.  I choć na tle innych krajów Polska wciąż nie wypada najgorzej, Minister Zdrowia oraz Premier Morawiecki zaczynają wspominać o wdrożeniu dodatkowych obostrzeń, mających spowolnić rozprzestrzeniani się wirusa.

Poziom wyszczepienia w Polsce

Według statystyk w Polsce w pełni zaszczepionych jest 46,58% procent całego społeczeństwa, natomiast zaszczepionych przynajmniej jedną dawką 53,39%. Ministerstwo Zdrowia podaje, że średnia liczba wykonywanych szczepień w ciągu ostatnich kilku dni wynosi 62,3 tyś. dziennie.

Na tle innych krajów Polska wciąż ma stosunkowo niski poziom osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. W Hiszpanii i Portugalii jest to ponad 80% społeczeństwa, we Włoszech, Szwecji i Finlandii ponad 70%, w Niemczech, Austrii czy na Litwie ponad 60%. Mimo coraz większej liczby osób zaszczepionych w większości krajów Unii Europejskiej zaczęła się już IV fala pandemii, która przynosi kolejne obostrzenia. Austria wprowadziła lockdown dla niezaszczepionych oraz myśli o zastosowaniu godziny policyjnej także dla osób zaszczepionych, w Niemczech planują podobne rozwiązania, a spora ilość krajów europejskich wprowadziła obowiązek pokazywania paszportu covidowego, bądź negatywnego testu w celu wejścia do kina czy restauracji.

Czy Polsce grozi kolejny lockdown?

Premier, zapytany o możliwość kolejnego lockdownu w wyniku IV fali odpowiada, że aktualnie nie rozważają możliwości całkowitego zamknięcia kraju, natomiast prowadzone są rozmowy, dotyczące zwiększenia pewnych obostrzeń. Czy będą one dotyczyć całej Polski, czy tylko określonych obszarów, trudno na razie powiedzieć, jednak Minister Zdrowia wciąż apeluje o to, aby zdecydować się na przyjęcie szczepionki.

Premier zauważył także, że w niektórych krajach, pomimo dużego poziomu wyszczepienia, wciąż wprowadzane są lockdowny lub srogie restrykcje, które stanowią powód potężnych protestów. Morawiecki uważa, że wiąże się to z ryzykiem jeszcze zwiększonej liczby zachorowań, gdyż tak zdarzyło się np. w Niemczech, gdzie liczba zakażeń sięgnęła 40 tysięcy. Podobnie dzieje się w innych, krajach z większym procentem zaszczepionych osób, gdzie wciąż padają nowe rekordy zachorowań. Aktualnie w Polsce obostrzenia są minimalne. Ministerstwo Zdrowia wciąż jednak przypomina o środkach ostrożności, takich jak noszenie maseczek, dezynfekcja rąk czy utrzymywanie dystansu społecznego. Jak dalej rozwinie się sytuacja epidemiczna w naszym kraju? Zapewne zależy to od wzrostu zakażeń oraz obłożenia szpitali w poszczególnych regionach.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Dermatologia jest gałęzią medycyny zajmującą się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób skóry, włosów oraz paznokci. Specjaliści zajmujący się dermatologią, zwani dermatologami, posiadają szeroką wiedzę