Apteczka podróżnika

Apteczka podróżnika – co warto zabrać na zimowy wyjazd w góry?

Wyjazd w góry zimą i wyjście na szczyt to marzenie wielu osób. Jednak chodząc po ośnieżonych szlakach, mogą się zdarzyć urazy, kontuzje, otarcia i inne niebezpieczne zdarzenia. Wtedy na pewno przyda się apteczka. Co trzeba do niej włożyć przed wyjazdem?

Podstawowe wyposażenie apteczki

Kiedy pakuje się plecak na wyjazd w góry, należy zabrać ze sobą apteczkę, w której powinny znaleźć się wszystkie niezbędne medykamenty i przedmioty. To, co dokładnie należy włożyć do apteczki, powinno zależeć od trasy oraz jej długości, a także od pory roku i wytrzymałości osób, które wybierają się w góry.

Najważniejszym elementem wyposażenia są środki ochrony indywidualnej, a chodzi tutaj o jednorazowe rękawiczki i maseczki potrzebne do bezpiecznego wykonania resuscytacji. Poza tym, do apteczki na zimową wyprawę w góry  warto zaopatrzyć się plastry opatrunkowe, plastry bez opatrunku na rolce, a także opatrunki jałowe albo gazę o różnej wielkości, w różnych kształtach i rodzajach, co pozwoli zabezpieczyć ranę. Do tego przydadzą się bandaże, które mają na celu przytrzymywanie opatrunku gazowego oraz bandaże elastyczne, które będą stabilizowały skręcone albo złamane kończyny i również mogą być wykorzystywane do utrzymywania opatrunku.

Pomocny może być również środek do odkażania, chusteczki do dezynfekcji albo gaziki dezynfekcyjne. Do przemywania ran i oczu warto zabrać sól fizjologiczną. Nie można także zapomnieć o nożyczkach i folii termoizolacyjnej, którą wykorzystuje się do izolowania osoby poszkodowanej przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi – srebrna strona zastosowana na zewnątrz będzie odbijała ciepło, czyli chłodziła organizm, a złota zmniejszała utratę ciepła.

Dodatkowo  spakuj ze sobą plastry do zamykania ran, czyli steri-stripy, a także chustę trójkątną oraz agrafki i zapinki do bandaży, aby zamocować opatrunek. Nie  zapominaj o antybakteryjnym żelu do rąk.

Leki w apteczce podróżnika

W plecaku na wyjazd w góry nie może również zabraknąć leków. W apteczce powinny znaleźć się:

  • leki przepisane przez lekarza oraz przyjmowane na stałe,
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które mogą mieć postać tabletek albo maści czy żeli,
  • leki przeciwbiegunkowe,
  • elektrolity,
  • leki przeciwalergiczne,
  • leki rozkurczowe,
  • maści albo żele na opuchliznę.

Warto także zabrać bezpieczny lek przeciwzapalny. Tutaj dobrym wyborem będzie Dexak, dostępny w aptece bez recepty, który w swoim składzie  zawiera substancję czynną deksketoprofen[1]. Jest to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, a także przeciwgorączkowy i należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Można go stosować w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Tak więc może pomóc na ból w układzie mięśniowym i kostno-stawowym, a także przy bólach zębów i bolesnym miesiączkowaniu.

Rzeczy znajdujące się w apteczce należy odpowiednio zapakować, dobrze sprawdzi się wodoodporny woreczek. W sprzedaży na rynku dostępne są już gotowe apteczki, ale dobrze jest samodzielnie ją przygotować i dostosować do swoich potrzeb.


[1] J. Woroń, J. Wordliczek, Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej – postęp w leczeniu bólu [w:] „Lekarz POZ”, 1/2017, s. 61-67.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Zima to czas, kiedy nasze ciało wymaga szczególnej troski. Niskie temperatury, suche powietrze, ograniczona ilość słońca i zmniejszona aktywność fizyczna mogą sprawić, że skóra
Jesienne przesilenie to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce pojawia się rzadziej, a nasz organizm zaczyna reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.