Jeśli twoje noworoczne postanowienie brzmi: „wreszcie schudnąć!” – pędzimy z pomocą! Zgubienie nadmiarowych kilogramów to wyzwanie, ale przy mądrze rozplanowanej diecie osiągniesz swój cel szybko i zdrowo. Prezentujemy popularną i skuteczną dietę low carb, która pomoże Ci osiągnąć upragniony cel. Zostań z nami i dowiedz się, jakie są zasady, wpływ na zdrowie i przykładowe przepisy dla tej diety.
Czym jest low carb?
Jest to dieta niskowęglowodanowa, a więc stosując ją, całkowicieo graniczamy spożycie węglowodanów. Pamiętajmy, że cukier to nie tylko batony, cukierki czy czekolada, ale też słodkie owoce, (banany, winogrona), a nawet i warzywa (ziemniaki, dynia).
Wytyczne diety niskowęglowodanowej są bardzo proste, ale należy mieć podstawową wiedzę na temat zawartości danych składników odżywczych w pokarmach. Często cukier czai się nawet w pikantnych potrawach, co bywa mylące (np. w gotowych sosach, przyprawach). Dla ułatwienia można sprawdzić rozkład wartości odżywczych danego produktu w tabelach dostępnych w Internecie albo u dietetyka. Dzięki takim wykresom dowiemy się, ile białka, tłuszczów i węglowodanów zawiera dane pożywienie i łatwiej nam będzie skomponować zbilansowany, niskowęglowodanowy posiłek. Warto wspomnieć o trudnościach w ułożeniu restrykcyjnej diety. Pomóc mogą gotowe jadłospisy od dietetyka lub catering dietetyczny, dzięki któremu idealnie dopasowane, zróżnicowane i skomponowane przez dietetyków posiłki będą dostępne z dowozem pod same drzwi, a osoba odchudzająca się zyska dodatkowy czas na pracę nad sylwetką. Do zamówienia jest dostępna gotowa dieta low carb Pomelo.
Zastanawiasz się, dlaczego dieta niskowęglowodanowa ma tak dużą skuteczność? Otóż dzięki zmianie proporcji makroskładników na diecie low carb, łatwo jest uzyskać uczucie sytości po posiłku, co jest czynnikiem zwiększającym szanse na to, aby jeść o wiele mniej i utrzymywać ujemny bilans kaloryczny, co przekłada się na chudnięcie.
Zasady diety niskowęglowodanowej
Jadłospis powinien być ułożony w taki sposób, aby całkowita ilość spożytych węgli w ciągu dnia nie przekroczyła 100-130 g. Standardowe zapotrzebowanie na węglowodany osoby dorosłej to ok. 350-400 g, a więc stosując dietę niskowęglowodanową, ucinamy ich spożycie nawet o trzykrotnie. Jest to więc dieta eliminacyjna, którą należy przeprowadzać z dbałością i świadomością ingerencji w swoje ciało. Początkowo taki sposób odżywiania może powodować symptomy odstawienia cukru, takie jak zawroty głowy, uczucie słabości itp. Tego typu dolegliwości zwykle szybko mijają, lecz należy je zawsze konsultować z dietetykiem lub lekarzem.
Co jeść na diecie low carb?
Według zasad diety low carb udział węglowodanów nie powinien przekraczać 130 g węglowodanów na dobę, a posiłek powinien być skomponowany wedle zasady:
- węglowodany — ok.15-25%,
- białka — ok. 40%,
- tłuszcze.
Przy układaniu codziennej diety pomocna będzie świadomość, jakie produkty cechują się niską zawartością węglowodanów. Są to np.:
- jaja, mięso i ryby,
- nabiał,
- oleje (wysokiej jakości)
- orzechy i nasiona (dyni, słonecznika), awokado,
- warzywa o niskiej zawartości skrobi.