Ból brzucha u dziecka

Sprawdzone sposoby na ból brzucha u dziecka

Ból brzucha jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w przypadku małych pacjentów. Występuje jako objaw rozmaitych schorzeń, ale jego przyczyną mogą być również niekorzystne czynniki zewnętrzne czy aspekty wpływające na psychikę dziecka. Ból brzucha występuje o różnym nasileniu, czasem jest łagodny i krótki, innym razem silny i przewlekły. Jak odpowiednio zdiagnozować ból brzucha i zalecić odpowiednie leczenie? W przypadku najmłodszych jest to naprawdę trudne.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u dzieci

Przyczyny bólu brzucha u dziecka mogą być różne. Za te główne uznaje się stosowanie niewłaściwej diety, łapczywe jedzenie oraz niedojrzały jeszcze układ pokarmowy malucha. Ból brzucha może być również wynikiem nietolerancji pokarmowej oraz alergii, ale coraz częściej pojawia się jako objaw przewlekłego stresu.

Aby rozpoznać przyczynę bólu brzucha u dziecka, konieczna jest jego dokładna obserwacja i natychmiastowa reakcja. Nasilające się bóle brzucha mogą być przecież syndromem poważnych chorób albo stanów zapalnych układu pokarmowego, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożności jelit czy zapalenie nerek. Część z nich może zagrażać życiu i udaje się zwalczać jedynie poprzez zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Jak zwalczyć ból brzucha u dziecka?

Metodę zwalczania bólu brzucha u dziecka należy dobierać, uwzględniając nie tylko przyczynę przykrych dolegliwości, ale również nasilenie objawów, częstotliwość ich występowania, wiek pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia.

W celu rozpoznania przyczyny bólu brzucha zaleca się wykonanie podstawowych badań morfologicznych oraz badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Odpowiednie leczenie dolegliwości bólowych zależeć będzie również od objawów towarzyszących, które nierzadko udaje się zauważyć. Do takich zalicza się gorączkę, wymioty czy zaburzenia wydalania.

Dokuczliwy ból brzucha udaje się zwalczyć środkami o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym, które zostają podane w odpowiednim stężeniu. Doskonale sprawdzają się również domowe sposoby, jak podanie dziecku naparu z mięty, imbiru, korzenia lukrecji, melisy, siemienia lnianego albo rumianku.

W przypadku tych najmłodszych pacjentów zaleca się niwelowanie dolegliwości bólowych brzucha poprzez stosowanie ciepłych okładów oraz masażu brzucha ruchami okrężnymi. Sprawdzają się one doskonale u niemowląt, które cierpią z powodu nawracających kolek.

Kiedy udać się do lekarza?

Nie każdy ból brzucha wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą. Jeśli nie występuje cyklicznie, a objawy udaje się zwalczyć nieinwazyjnymi sposobami, wizyta w gabinecie lekarskim nie jest wymagana. Odpowiednia reakcja na pierwsze, niepokojące sygnały zależy od czujności rodziców albo opiekunów dziecka. Do medyka w celu rozszerzonej diagnostyki należy udać się zawsze wtedy, gdy bóle brzucha są przewlekłe, pojawiają się coraz częściej, stają się nasilone i nie udaje się ich zniwelować dostępnymi środkami farmakologicznymi ani domowymi sposobami.

Nastepny artykuł

Ważne

Zdrowe śniadanie
Aż 1/3 polskich uczniów rozpoczyna dzień bez śniadania, a w szkole zamienia kanapki na słodycze i chipsy ze szkolnego sklepiku. Je puste kalorie i

ZAINTERESUJE CIĘ

Sen to jedna z podstawowych potrzeb naszego organizmu, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety, w świecie pełnym stresu coraz więcej