Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Tworzenie nowej rodziny to etap, który nie zawsze jest zaplanowany. Zdarza się, że ciąża nie jest czymś, czego się oczekuje wraz z kalendarzykiem, dlatego też wiele kobiet nie obserwuje dokładnie swojego ciała, przez co może przegapić pierwsze symptomy, że doszło do zapłodnienia. Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy ciąży, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do posiadania potomstwa.

Wczesne objawy ciąży – kiedy można je dostrzec?

Pierwsze objawy ciąży mogą przypominać niektóre stany chorobowe, dlatego często pozostają niezdiagnozowane lub pomylone z innym schorzeniem. Warto zwrócić uwagę na takie dolegliwości, jak nudności, wymioty czy objawy, przypominające przeziębienie. Jednym z pierwszych symptomów, świadczących o ciąży jest także brak miesiączki. I choć każda z podanych przypadłości może świadczyć o innych nieprawidłowościach, toczących się w organizmie, jeżeli przypuszczamy, że być może w naszym organizmie zaczyna rozwijać się dziecko, warto wykonać test ciążowy.

Najczęstsze objawy ciąży

U każdej kobiety występować mogą różne objawy ciąży i mieć inne natężenie. Poniżej przedstawiamy te, które są najbardziej charakterystyczne i przy których wystąpieniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że kobieta spodziewa się dziecka.

Brak miesiączki

Podczas ciąży dochodzi do zatrzymania okresu, co jest spowodowane wzrostem produkcji estrogenów i progesteronu przez ciałko żółte ciążowe. Kiedy okres nie przychodzi, może to świadczyć o ciąży, jednak nie jest to objaw jednoznaczny, gdyż u wielu kobiet występują nieregularne miesiączki. Co więcej, zaburzenia krwawienia miesięcznego mogą być objawem także innych problemów, związanych z układem hormonalnym lub drogami rodnymi kobiety.

Poranne nudności i wymioty

Objaw ten pojawia się u ok. 50-70% kobiet ciężarnych, zazwyczaj na etapie 4-6 tygodnia ciąży i zwykle ustępuje mniej więcej po 14-16 tygodniu. Dolegliwości te spowodowane są prawdopodobnie podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, estrogenów oraz progesteronu. Najczęściej pojawiają się rano i mogą trwać kilka godzin, choć zdarza się, że występują także w innych porach dnia. Według specjalistów najsilniejsze nudności i wymioty zdarzają się w przypadku ciąż wielopłodowych. Co więcej, symptomy te mogą być prowokowane przez niektóre zapachy.

Tkliwość piersi

Wysokie stężenie estrogenu i progesteronu prowadzi do obrzęku gruczołów pęcherzykowatych i przewodów wprowadzających w sutkach. Skutkiem tego jest tkliwość i bolesność piersi, które mogą mieć różne natężenie – od łagodnego mrowienia do dokuczliwego bólu. Tego typu objawy pojawiają się ok. 6 tygodnia ciąży.

Częste oddawanie moczu

Ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy jest jedną z przyczyn częstszego oddawania moczu. Ponadto, zwiększa się sama produkcja moczu, co jest powiązane między innymi ze zwiększeniem filtracji kłębuszkowej w nerkach.

Zaparcia

Wzrost stężenia progesteronu prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśniówki gładkiej jelita grubego, a to powoduje osłabienie perystaltyki jelit i zwiększone wchłanianie wody, co z kolei bywa przyczyną zaparć.

Kiedy należy wykonać test ciążowy, aby był skuteczny?

Częstym błędem kobiet, które nie mogą doczekać się ciąży, jest wykonywanie testu ciążowego jeden dzień, a nawet bezpośrednio po stosunku. W takich przypadkach wynik może być błędny. Działanie ogólnodostępnych testów ciążowych polega bowiem na wykrywaniu w kobiecym moczu obecności gonadotropiny kosmówkowej, świadczącej o zagnieżdżeniu się jajeczka płodowego w błonie śluzowej macicy. Do zagnieżdżenia dochodzi mniej więcej w 7 dni po zapłodnieniu. Zaleca się wiec, aby test ciążowy wykonać nie wcześniej niż ok. 10 dni po stosunku.

Jakie badania należy wykonać, aby potwierdzić ciążę?

Pierwszymi badaniami, potwierdzającymi ciążę, są badania krwi. Poza stwierdzeniem ciąży, takie testy mogą także wykluczyć wiele nieprawidłowości, które wymagałyby szybkiej diagnostyki. Innym badaniem jest sprawdzenie w moczu obecności beta-hCG, czyli wspomnianej wcześniej gonadotropiny kosmówkowej, którą wykrywa test ciążowy. Jeżeli zarówno wyniki krwi, jak i testu ciążowego pokażą wynik, wskazujący na ciążę, potwierdzenie można uzyskać przez badanie USG w gabinecie ginekologa. Pęcherzyk ciążowy w badaniu ultrasonograficznym powinien być widoczny już w 4 tygodniu ciąży.

Nastepny artykuł

Ważne

Zdrowe śniadanie
Aż 1/3 polskich uczniów rozpoczyna dzień bez śniadania, a w szkole zamienia kanapki na słodycze i chipsy ze szkolnego sklepiku. Je puste kalorie i
Ból brzucha u dziecka
Ból brzucha jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w przypadku małych pacjentów. Występuje jako objaw rozmaitych schorzeń, ale jego przyczyną mogą być również niekorzystne

ZAINTERESUJE CIĘ

Zaburzenia odżywiania stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. Rozumienie objawów i podejmowanie odpowiednich działań może uratować życie. Rozpoznawanie zaburzeń odżywiania Nie
Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba autoimmunologiczna atakująca osłonki mielinowe nerwów w ośrodkowym układzie nerwowym. Utrata mieliny zakłóca przewodnictwo impulsów nerwowych, prowadząc do różnorodnych