Zaburzenia potencji

Zaburzenia potencji – czy winna może być chora prostata?

Potencja, czyli zdolność do uzyskania erekcji i odbycia stosunku seksualnego, stanowi jeden z parametrów, świadczących o ogólnym stanie zdrowia. Zaburzenia potencji są jednym z częstych problemów, mogących mieć różne przyczyny. Jest to niekiedy wstydliwa sfera dla mężczyzny, z która boi się on udać do lekarza. Jedną z przyczyn zaburzeń potencji są choroby prostaty. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj cały artykuł.

Choroby prostaty a zaburzenia potencji

Prostata jest narządem, który należy do męskiego układu rozrodczego. Zlokalizowana jest pod pęcherzem moczowym i przebiega przez nią cewka moczowa. Spełnia szereg ważnych funkcji, gdyż produkuje płyn, będący składnikiem nasienia, dzięki czemu możliwe jest zapłodnienie. Schorzenia dotyczące prostaty mogą powodować objawy takie jak:

  • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu,
  • wydłużony czas oddawania moczu i niepełne opróżnienie pęcherza,
  • ból podczas oddawania moczu.

Choroby prostaty mogą także prowadzić do zaburzeń potencji. Może to wynikać zarówno z przerostu prostaty (łagodny przerost prostaty) jak i ze stanu zapalnego toczącego się w tym narządzie (zapalenie prostaty), ale mieć także podłoże psychiczne. Zaburzenia potencji mogą być także powikłaniem leczenia przerostu prostaty. Związane jest to z zabiegami na prostacie, w czasie których istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, które odpowiadają za powstawanie i utrzymanie erekcji[1].

Leczenie chorób prostaty

Diagnostyką i leczeniem chorób prostaty zajmuje się specjalista urolog. Ważne jest tutaj postawienie właściwej diagnozy, w czym pomocne są badanie dodatkowe:

  • badanie per rectum,
  • badanie poziomu PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego,
  • badanie USG prostaty – zarówno przez brzuch jak i przez odbyt.

Po postawieniu rozpoznania lekarz wdraża leczenie. W zapaleniu prostaty stosuje się odpowiednio dobrany antybiotyk. W łagodnym przeroście tego narządu zastosowanie mają zarówno metody zachowawcze (czyli stosowanie leków) i w bardziej zaawansowanych przypadkach operacja. Wśród leków stosuje się naturalne preparaty roślinne oraz inne. W leczeniu operacyjnym wykorzystuje się metody endoskopowe i klasyczne wycięcie prostaty. Właściwie przeprowadzona terapia powinna korzystnie wpłynąć na potencję[2].


[1] A. F. G. Cicero, O. Allkanjari, G. M. Busetto, Nutraceutical treatment and prevention of benign prostatic hyperplasia and prostate cancer. Arch Ital Urol Androl. 2019; 91(3), s. 25-37.

[2] Shigehara K, Kato Y, Iijima M et al. Risk Factors Affecting Decreased Libido Among Middle-Aged to Elderly Men; Nocturnal Voiding is an Independent Risk Factor of Decreased Libido. Sex Med. 2021; 9(5): 100426.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Dermatologia jest gałęzią medycyny zajmującą się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób skóry, włosów oraz paznokci. Specjaliści zajmujący się dermatologią, zwani dermatologami, posiadają szeroką wiedzę