Ból mięśni

Kiedy ból mięśni lub stawów kończyn dolnych powinien skłonić do wizyty u lekarza?

Bóle mięśni oraz stawów kończyn dolnych to bardzo częsta dolegliwość. Są one również przyczyną wizyt w gabinecie lekarskim. Przyczyny tych dolegliwości mogą być różnorodne. W tym przypadku istotne znaczenie ma prawidłowe wstępne rozpoznanie, dzięki czemu będzie można postawić właściwą diagnozę oraz rozpocząć odpowiednie leczenie. Bóle mięśni i stawów bardzo często są lekceważone, ale może to być także sygnał od organizmu, że dzieje się coś złego.

Kiedy pojawia się ból mięśni i stawów kończyn dolnych?

Gdy zaczynają pojawiać się objawy bólowe[1], ważne znaczenie ma zwrócenie uwagi, kiedy oraz w jakich okolicznościach się pojawiają. Długie przebywanie w pozycji siedzącej albo leżącej, a następnie odczuwanie przykurczu oraz dyskomfortu i gdy dzieje się to wiele razy, może to wskazywać na normalną reakcję organizmu. Aby jej zapobiec, konieczne staje się przybranie takiej pozycji ciała, aby nie dochodziło do ucisku naczyń krwionośnych oraz do nienaturalnego napięcia mięśni.

Do innych przyczyn bólu zalicza się wysiłek, który jest podejmowany niesystematycznie albo epizodycznie. Kiedy zaczyna podejmować się wysiłek, do którego wcześniej się odpowiednio nie przygotowano, mięśnie zaczynają ulegać mikrouszkodzeniom i konieczna jest ich regeneracja.

Objawy chorobowe przy bólu mięśni i stawów a wizyta u lekarza

Kiedy przy bólach mięśni i stawów pojawia się utrata wagi ciała, zwiększona potliwość, nietolerancja gorąca, lekki wytrzeszcz gałek ocznych oraz wole, czyli powiększenie tarczycy, to wtedy wskazywać to może na niedoczynność tarczycy. Jest to bardzo ważne wskazanie, które mówi o tym, aby udać się do lekarza.

Bóle mięśni i stawów pojawiają się również przy infekcji wirusowej organizmu. Mogą również występować przy cukrzycy oraz alkoholizmie, a jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów.  Inne choroby, w przebiegu których pojawia się ból mięśni, to:

  • borelioza,
  • choroby reumatyczne[2],
  • zapalenie układowe naczyń,
  • tężec,
  • choroba posurowicza.

Leczenie bólów mięśni oraz stawów

Przy leczeniu bólów mięśni bierze się pod uwagę kilka czynników. Jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Jednym ze sposobów na złagodzenie bólu jest farmakoterapia. Tutaj można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które dostępne są w różnych formach: doustnej, do stosowania miejscowego, czy w formie iniekcji. NLPZ dostępne są na receptę, ale też można kupić w aptece leki bez recepty. Mogą zawierać one różne substancje czynne np. ibuprofen, meloksykam, ketoprofen. Przykładem leku, który dostępny był na receptę, a od kilku lat jest dostępny bez recepty w dawce w jakiej był na receptę – jest lek zawierający deksketoprofen. NLPZ nie tylko łagodzą ból, ale i zmniejszają stan zapalny. Ma to duże znaczenie w przypadku leczenia  bólu, gdzie przyczyną jest toczący się proces zapalny. Z taki stanem zwykle mamy do czynienia np. przy bólu mięśni lub stawów, bólu kręgosłupa, bólu zęba, bólu po urazie kostno-stawowym  

Ważne znaczenie ma również umiarkowana, ale codzienna aktywność fizyczna, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu, ale też zapewnia elastyczność mięśni i stawów, a do tego dotlenia organizm. Przyczynia się do zmniejszenia urazów oraz poważnych uszkodzeń, ale też zapobiega otyłości. Gdy jednak bóle są bardzo uciążliwe, można również zgłosić się po pomoc do fizjoterapeuty. Możliwe jest zastosowanie tutaj kilka metod, np. krioterapia, terapia manualna oraz kinezyterapia. Istotna jest także prawidłowa oraz zbilansowana dieta, która dostarczy odpowiednią ilość witamin oraz składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowej pracy mięśni oraz stawów.


[1] Bóle stawów kolanowych w różnych chorobach. Postępowanie lecznicze i rehabilitacyjne (Materiał przygotowany przez Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia Instytutu Reumatologii na podstawie wykładu dr n. med. Ewy Stanisławskiej-Biernat, reumatologa z Kliniki i Polikliniki Reumatologii IR wygłoszonego w ramach cyklu „Czwartkowych Spotkań z Reumatologią”).

[2] A. Marcol-Majewska, G., Majewski, P., Kotyla, Reumatoidalne zapalenie stawów – propozycje postępowania diagnostycznego [w:] Forum Reumatologiczne, 2017, tom 3, nr 2, s. 88-92. 

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Zima to czas, kiedy nasze ciało wymaga szczególnej troski. Niskie temperatury, suche powietrze, ograniczona ilość słońca i zmniejszona aktywność fizyczna mogą sprawić, że skóra
Jesienne przesilenie to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce pojawia się rzadziej, a nasz organizm zaczyna reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.