Katar w zimie

Katar zimą – przeziębienie czy alergia? Jak je rozróżnić?

Miesiące zimowe zaliczane są do okresu zwiększonej zachorowalności, dlatego kiedy zaczynamy kichać lub z nosa leci nam woda, pierwszą myślą jest, że złapaliśmy infekcję. Zima mało komu kojarzy się z alergiami wziewnymi, dlatego uczulenie, jako czynnik powodujący objawy jest zazwyczaj bagatelizowany. Tymczasem zima nie oznacza wcale brak alergenów, a więc warto pomyśleć także o takim czynniku, sprzyjającym symptomom, które mogą kojarzyć nam się z przeziębieniem. Zobaczmy, co może powodować katar zimą.

Zimowy katar a alergie – co uczula nas w miesiącach zimowych?

Wielu osobom wydaje się, że zima to nie czas na alergie, a jednak w tym okresie również mamy do czynienia z alergenami, które bytują w powietrzu przez cały rok, takie jak roztocza kurzu domowego, czy sierść i naskórek zwierząt. Co więcej, w okresie grzewczym istnieje większe ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które stanowią jedne z najpowszechniejszych alergenów i mogą powodować symptomy podobne do przeziębienia. W niektórych obszarach naszego kraju w styczniu zaczyna pylić już leszczyna. Jest to drzewo, które także może wywoływać zaczerwienienie i świąd oczu, ból głowy czy katar. Jeżeli uważamy, że przyczyną naszych dolegliwości może być reakcja uczuleniowa, warto wypróbować Claritine lek na alergię i sprawdzić, czy po jego zastosowaniu poczujemy się lepiej.

Katar zimą – czy to przeziębienie?

Zima to okres zwiększonej zachorowalności. Na ryzyko infekcji wpływają nie tylko warunki na zewnątrz, ale także ogrzewanie, przez co często zdarza się, że ze zbyt ciepłego wnętrza przechodzimy na zimny dwór, a takie nagłe zmiany temperatury mogą wpłynąć na zmniejszenie odporności. Katar często stanowi jedną z pierwszych oznak przeziębienia. Jeżeli do tego objawu dołącza zatkany noc, pojawia się ból głowy, gardła lub gorączka, można przypuszczać, że jednak dopadła nas infekcja. Warto zwrócić uwagę także na takie symptomy jak uczucie osłabienia i zmęczenia, dreszcze czy ból mięśni. Przy infekcjach charakterystyczna jest także zmiana wydzieliny z nosa, jasnożółta przy zakażeniu wirusowym oraz gęsta, zielona przy bakteryjnym.

Czy alergia i przeziębienie mogą występować równocześnie?

Alergia i przeziębienie mogą przebiegać tym samym czasie, a co więcej, jedno zwiększa podatność na drugie. W przypadku, gdy mamy objawy alergii, obrzęknięta śluzówka, pojawiająca się przy katarze sprawia, że chętniej sięgamy po krople do nosa, które mogą wysuszać błonę śluzową. Zmniejszają się wtedy jej funkcje ochronne, co sprawia, że ułatwione jest wnikanie patogenów do wnętrza układu oddechowego, a więc zwiększa się podatność na infekcję.

Katar zimą może mieć zarówno podłoże alergiczne, jak i infekcyjne. Odpowiednia diagnostyka jest ważna, gdyż to od niej zależeć będzie sposób leczenia. W przypadku alergii wydzielina z nosa jest zazwyczaj rzadka, wodnista, przy przeziębieniu zagęszcza się i może zmieniać kolor, a do tego dochodzą takie objawy jak ogólne osłabienie, dreszcze, gorączka czy ból głowy.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ