Jak powstają żylaki na nogach i jak je zminimalizować

Jak powstają żylaki na nogach i jak je zminimalizować?

Żylaki kończyn dolnych to opuchnięte i poszerzone naczynia krwionośne widoczne tuż pod skórą. Mają niebiesko-fioletowe zabarwienie, a ich przebieg jest nieregularny i poskręcany. Jest kilka metod na zminimalizowanie żylaków i spowolnienie ich rozwoju. Sprawdź jakie!

Jak powstają żylaki?

Żylaki powstają jako skutek zwiększonego ciśnienia krwi w żyłach. Jest to związane z osłabieniem pracy pompy mięśniowej łydek, do czego przyczynia się siedzący lub stojący tryb pracy i chodzenie w butach na obcasie. Nadciśnienie żylne pojawia się też w ciąży, u osób otyłych i starszych.

Drugim czynnikiem, który doprowadza do rozwoju żylaków, jest uszkodzenie zastawek w naczyniach. Rolą zastawek jest zapobieganie cofaniu się krwi, dzięki czemu możliwy jest jej sprawny przepływ od stóp do serca. Zastawki są osłabiane przez zwiększone ciśnienie w żyłach oraz przez choroby tkanki łącznej.

Spowolniony przepływ krwi do serca sprawia, że zalega ona w kończynach dolnych, prowadząc do żylakowatego poszerzenia naczyń żylnych.

Czy żylaki są niebezpieczne?

Dla większości osób żylakowato zmienione naczynia krwionośne to jedynie defekt kosmetyczny. Poza tym mogą nie dawać żadnych objawów. Niektórzy odczuwają dolegliwości spowodowane obrzękami nóg i bolesnymi skurczami mięśni. Do poważniejszych powikłań żylaków kończyn dolnych należy zapalenie żylaków, które objawia się obrzękiem z zaczerwienieniem skóry i guzkowatym zgrubieniem naczynia. Żylaki zwiększają też ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych – w tym zatorowości płucnej. [1]

Co robić, gdy pojawią się żylaki?

Ważna jest szybka reakcja i działanie od pierwszych objawów choroby żylakowej. Gdy tylko zauważasz u siebie pajączki naczyniowe, obrzęki lub ociężałość nóg, zastosuj kilka metod, które mogą usprawnić krążenie krwi:

  • zrezygnuj z chodzenia w butach na wysokim obcasie;
  • unikaj sauny i gorących kąpieli;
  • podczas wykonywania prac w pozycji stojącej lub siedzącej postaraj się znaleźć czas na rozruszanie nóg i uruchomienie pompy mięśniowej łydek;
  • odpoczywaj z nogami uniesionymi w górę (na podnóżku, na poduszce);
  • noś specjalistyczne pończochy elastyczne, które wspomagają przepływ krwi.

Preparaty miejscowe na żylaki

Na obrzęki i żylaki możesz stosować żel z heparyną. Ma on działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Stosuje się go kilka razy dziennie, nakładając pasek o długości około 10 cm na skórę i dokładnie wsmarowując go w skórę. Podobne działanie mają preparaty z heparynoidami.

W aptekach znajdziesz też żele z wyciągiem z kasztanowca. Również działają one przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, a w dodatku mają efekt uszczelniający na naczynia krwionośne. [2]

Żylaki – czy usuwać?

Jeśli żylakowato zmienione naczynia nie sprawiają Ci żadnych dolegliwości i nie przeszkadza Ci ten defekt kosmetyczny, możesz ograniczyć się do leczenia zachowawczego. Pojawienie się jakichkolwiek dodatkowych symptomów powinno skłonić Cię do konsultacji z flebologiem lub chirurgiem naczyniowym. Po dokładnym zebraniu wywiadu i przebadaniu Twojego układu żylnego specjalista będzie w stanie ustalić sensowność i pilność ewentualnego zabiegu oraz jego rodzaj (leczenie małoinwazyjne lub operacyjne).

Bibliografia

[1]       „Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych”. Dostęp: 4 luty 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.2.30.

[2]       M. Dudek-Makuch i E. Studzińska-Sroka, „Horse chestnut – efficacy and safety in chronic venous insufficiency: an overview”, Rev. Bras. Farmacogn., t. 25, nr 5, s. 533–541, paź. 2015, doi: 10.1016/j.bjp.2015.05.009.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Sen to jedna z podstawowych potrzeb naszego organizmu, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety, w świecie pełnym stresu coraz więcej