Pierwsze objawy żylaków

Jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków?

Żylaki to bardzo popularne schorzenie, które może przyczynić się do pogorszenia ogólnej sprawności i jakości życia. Żylaki występują głównie w obrębie kończyn dolnych, z tendencją do częstszego pojawiania się u kobiet i zwykle mają związek z prowadzonym trybem życia, bądź predyspozycjami genetycznymi. Ich leczenie warto rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszych objawów, dzięki czemu jest duża szansa na zahamowanie procesu chorobotwórczego.

Pajączki

Pajączki to drobne naczynia krwionośne, zabarwione na kolor siny lub fioletowy, położone powierzchownie tuż pod skórą, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi. Mogą pojawiać się w różnych miejscach w obrębie kończyn dolnych i prawie zawsze są oznaką początków problemów związanych z nieprawidłowym krążeniem krwi. Na tym etapie niewydolności żylnej zwykle nie stwierdza się innych objawów, a pajączki stanowią jedynie defekt kosmetyczny.

Obrzęk i uczucie ciężkości nóg

Żylaki mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu w obrębie kończyn dolnych, ale ważne jest, aby w pierwszej kolejności spróbować odróżnić go od innych możliwych przyczyn ogólnoustrojowych. Charakterystycznymi cechami dla żylaków będą przede wszystkim: pogorszenie objawów po dłuższym staniu lub siedzeniu w jednej pozycji, które nasila się pod koniec dnia oraz ustępowanie objawów poprzez odpoczynek z uniesionymi nogami. Obrzęki zwykle lokalizują się w obrębie kostek i mogą dawać wrażenie ucisku oraz ciężkości nóg. W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na swój tryb życia i spróbować wyeliminować czynniki, które mogą wzmagać powyższe dolegliwości np. otyłość czy brak aktywności fizycznej[1].

Zmienione żyły – żylaki

Niektóre osoby na wczesnym etapie niewydolności żylnej nie doświadczają żadnych niepokojących objawów. Dlatego bardzo często pierwszym objawem żylaków, będą one same, odkryte przypadkowo najczęściej w obrębie podudzi. Żylaki mają postać skręconych, pogrubiałych niebieskawo-zielonych naczyń, które silnie zarysowują się pod skórą. Co ważne, żylaki nie powstają z dnia na dzień, tylko wynikają z powolnej przebudowy zdrowego naczynia, którego ściany poddawane były naciskowi przez napierającą i zalegającą krew[2].

Krwiaki, zmiany skórne i owrzodzenia

Tego typu objawy to powikłania żylaków, które wymagają rozważenia intensywnego leczenia. Wszystkie one są związane z wysokim ciśnieniem żylnym, które rozwinęło się w wyniku niesprawnych zastawek żylnych. Krwawienie z żylaków jest rzadkie i zwykle pojawia się na przebiegu uszkodzonej żyły i ma postać krwiaka, który wynaczynił się do powierzchownych warstw skóry. Z kolei zmiany skórne sięgają od egzemy, poprzez brązowe przebarwienia, do lipodermatosklerozy połączonej ze stwardnieniem tkanek podskórnych. Zaniedbana lipodermatoskleroza może prowadzić do owrzodzeń, które mogą być przewlekłe i uciążliwe[3].

Jak łagodzić objawy żylaków?

W przypadku żylaków istnieje kilka możliwych opcji leczenia, w tym: farmakologiczne, niefarmakologiczne, zabiegowe i chirurgiczne. Na wczesnym etapie, leczenie zwykle opiera się na stosowaniu środków profilaktycznych takich jak pończochy uciskowe. Z kolei w leczeniu farmakologicznym można wykorzystać leki flebotropowe oraz maści i żele stosowane zewnętrznie. Wśród leków flebotropowych wyróżnia się te zawierające: trokserutynę, diosminę, czy wyciąg z kasztanowca. Natomiast do stosowania na skórę poleca się środki, w których składzie występuje heparyna sodowa o właściwościach przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych oraz przeciwobrzękowych (jak np. Lioton 1000).

 

Referencje:

  • [1] Grzela T., Jawień A., Epidemiologia Przewlekłej Niewydolności Żylnej. Przewodnik Lekarza. 2004, 8, s. 29-32.
  • [2] Żmudzińska M., Czarnecka-Operacz M.: Przewlekła Niewydolność Żylna – Aktualny Stan Wiedzy. Postępy Dermatologii i Alergologii, 2005, 22 (2), s. 65-69.
  • [3] Naoum J.J., Hunter G.C., Woodside K.J. i wsp.: Current Advances In the Patogenesis of Varicose Veins. J. Surg. Res. 2007, 141 (2), s. 311-316.
Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Sen to jedna z podstawowych potrzeb naszego organizmu, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety, w świecie pełnym stresu coraz więcej