Dlaczego warto podjąć leczenie w ośrodku terapii uzależnień

Dlaczego warto podjąć leczenie w ośrodku terapii uzależnień?

Leczenie uzależnień to długa i wyboista droga. Szczególnie trudne jest wyjście z alkoholizmu, jako że napoje wysokoprocentowe należą do używek społecznie akceptowanych na spotkaniach towarzyskich czy biznesowych. Moment, w którym alkoholik uświadamia sobie, że ma problem, daje nadzieję na wykonanie kroku ku trzeźwości. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia nałogu jest pobyt w ośrodku terapii uzależnień. Dowiedz się, dlaczego to właśnie na tę metodę warto się zdecydować.

Natychmiastowe przystąpienie do działania

Uzależnienie od substancji alkoholowych jest chorobą podstępną. Motywacja do podjęcia terapii może być jedynie chwilowa – jeśli moment ten nie zostanie wykorzystany, osoba zmagająca się z nałogiem może trafić w kolejny ciąg i pogorszyć stan swojego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego warto kuć żelazo, póki gorące i dołożyć wszelkich starań, by leczenie alkoholizmu zostało wdrożone od razu. W sytuacji, gdy liczy się czas, dobrą decyzją jest wybór prywatnego ośrodka terapii uzależnień, do którego można zostać przyjętym bez kolejki. W takich placówkach terapię bardzo często zaczyna się jeszcze w tym samym dniu, w którym została podjęta decyzja o leczeniu.

Zespół wykwalifikowanych specjalistów

Kolejnym z argumentów przemawiających na korzyść podjęcia leczenia w ośrodku jest zatrudniona w takich miejscach kadra. Zespół składa się najczęściej ze specjalistów wykwalifikowanych w różnych dziedzinach. Pacjenci na co dzień mają dostęp do terapeuty, psychologa, lekarza czy pielęgniarki. Terapeutami bardzo często zostają osoby, które na pewnym etapie życia również podjęły taką decyzję przed jaką Ty dzisiaj stoisz o przeszły drogę, którą proponujemy dzisiaj Tobie. Specjaliści z taką przeszłością na ogół szybciej nawiązują nić porozumienia i wzbudzają zaufanie u pacjentów. Nikt nie zrozumie alkoholika tak dobrze, jak ktoś, kto kiedyś żył z alkoholem, a dzisiaj jest szczęśliwy bez niego.

Wspólnota, czyli brak osamotnienia

Poza doświadczonym personelem w ośrodku terapii uzależnień osoba zmagająca się z nałogiem spotka również innych pacjentów w podobnej sytuacji życiowej. Bycie częścią wspólnoty to bardzo ważny element procesu leczenia uzależnienia. W domu alkoholik może czuć się samotny i niezrozumiany. Pobyt w ośrodku pozwoli mu spojrzeć na nałóg z innej perspektywy i nawiązać kontakt z osobami, które stawiają czoła takim samym problemom. Wymiana doświadczeń w czasie zajęć grupowych to bardzo ważna lekcja i nieocenione wsparcie ze strony pozostałych uczestników.

Bezpieczne otoczenie

Jedną z najważniejszych zalet terapii w ośrodku leczenia uzależnień jest szeroko pojęte poczucie bezpieczeństwa, na które składa się wiele czynników. Prywatne ośrodki na ogół zlokalizowane są w spokojnej okolicy, blisko natury. Metody terapii ustalane są na podstawie indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Poza zajęciami terapeutycznymi pacjenci mogą korzystać z innych rodzajów aktywności: od relaksu w ogrodzie, przez czytanie książek, po zajęcia jogi. Spokojne, z góry zaplanowane życie w ośrodku sprawia, że pojawiła się nadzieja na powrót do normalnego życia w trzeźwości.

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Dermatologia jest gałęzią medycyny zajmującą się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób skóry, włosów oraz paznokci. Specjaliści zajmujący się dermatologią, zwani dermatologami, posiadają szeroką wiedzę