Zdrowie dziąseł dlaczego nie można go ignorowac

Zdrowie dziąseł – dlaczego nie można go ignorować?

Dziąsła to miękkie tkanki otaczające zęby. Ich zdrowie i dobra kondycja zapewniają piękny uśmiech i komfort podczas przeżuwania pokarmów. Natomiast choroby dziąseł mogą mieć przykre konsekwencje dla całego organizmu. Dowiedz się, dlaczego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć ich zdrowia!

Jaką funkcję pełnią dziąsła?

Dziąsła często schodzą na drugi plan podczas pielęgnacji i utrzymywania higieny w jamie ustnej. Jest to ogromny błąd, gdyż tkanki te pełnią szereg ważnych funkcji:

  • stabilizują zęby i chronią korzenie przed kontaktem z bakteriami – a tym samym przed wywołanymi przez nie chorobami;
  • są „amortyzatorami”. Dzięki dziąsłom siły oddziałujące na uzębienie podczas żucia nie powodują mechanicznego uszkodzenia zębów;
  • razem ze zdrowymi zębami zapewniają piękny uśmiech. Gdy dziąsła są zdrowe, mają różowy lub jasnoróżowy kolor.

Gdy tkanki wokół zębów zaczynają krwawić, stają się przekrwione i czerwone, a z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, jest to sygnał alarmowy. Może świadczyć o chorobie dziąseł lub nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Obowiązkowa jest wtedy wizyta u lekarza dentysty, który podpowie, jak dbać o dziąsła lub wdroży leczenie.

Groźne konsekwencje chorób dziąseł

Choroby dziąseł są bolesne i powodują dyskomfort podczas jedzenia. Ich skutkiem może być nieprzyjemny zapach z ust oraz chwiejność zębów. Chore dziąsła są opuchnięte i wrażliwe na dotyk. Może też pojawić się na nich ropień.

Nieleczone, chore dziąsła mogą stanowić zagrożenie dla całego organizmu. Zwiększają ryzyko wystąpienia chorób ogólnoustrojowych ze względu na możliwość przedostania się bakterii do krwi. Zaniedbane i nieleczone dziąsła:

  • zwiększają o 19% ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i udaru mózgu[1],
  • mogą powodować rozwój zapalenia płuc – bakterie z kieszonek dziąsłowych są w stanie kolonizować układ oddechowy[2],
  • mogą przyczynić się do występowania chorób neurodegeneracyjnych oraz powikłań w przebiegu cukrzycy.

Objawy choroby dziąseł powinny być zawsze skonsultowane ze stomatologiem. Pamiętaj jednak, że lepiej zapobiegać stanowi zapalnemu, niż go leczyć. Odpowiednia, staranna higiena jamy ustnej to fundament profilaktyki chorób dziąseł.

Choroby dziąseł – profilaktyka

By uniknąć chorób dziąseł, dokładnie szczotkuj zęby (minimum 2 razy dziennie!) i nitkuj przestrzenie międzyzębowe. Raz na pół roku odwiedzaj lekarza dentystę, a jeśli okaże się, że masz próchnicę, jak najszybciej ją wylecz.

Na co dzień dbaj o ochronę jamy ustnej przed odkładaniem się płytki bakteryjnej. Zrobisz to, stosując dobre pasty do zębów, np. ELGYDIUM Anti-Plaque oraz płyny do płukania jamy ustnej – np. Eludril CLASSIC (odpowiedni także dla podrażnionych dziąseł). Nie lekceważ też sygnałów alarmowych. Jeżeli Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

Piękny uśmiech to coś więcej niż białe zęby. To także zdrowe, różowe dziąsła, które zapewniają im ochronę i stabilizację w jamie ustnej. Nie spychaj ich na drugi plan. Dziąsła muszą być zdrowe zarówno ze względu na Twój komfort, jak i na dobrobyt całego organizmu.


[1] https://periodontologia.wum.edu.pl/sites/periodontologia.wum.edu.pl/files/konspekt_1.pdf.

[2] Mojon P.: Oral health and respiratory infection. J Can Dent Assoc 2002; 68(6):340-345 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12034069/).

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Fizjoterapia to jedna ze znaczących dziedzin medycyny, która pomaga przywrócić sprawność i poprawić jakość życia pacjentów z różnymi schorzeniami. Często kojarzona jest wyłącznie z