Niektóre leki mają silne działanie fotouczulające. Podczas ich stosowania lepiej unikać słońca. W przeciwnym razie nawet niewielka dawka promieniowania UV może wywołać ostre oparzenia słoneczne oraz trudne do usunięcia przebarwienia na skórze. Sprawdź, które leki nie lubią słońca.
Fotodermatozy, czyli reakcje alergiczne w postaci swędzącego rumienia, pęcherzy, grudek, wysypek to duża grupa schorzeń powstająca pod wpływem nadwrażliwości na światło słoneczne. Czasami, by się pojawiły wystarczy niewielka dawka promieniowania i substancje fotouczulające zawarte w lekach, ale też i w roślinach i kosmetykach. Czasami jednak reakcje alergiczne, głównie w postaci szpecących przebarwień pojawić mogą się ze sporym opóźnieniem.
Jakie leki najczęściej fotouczulają?
Ostre i bardzo nieprzyjemne, przypominające oparzenia słoneczne reakcje uczulające mogą wystąpić po lekach:
- przeciwłupieżowych, przeciwtrądzikowych czy też maściach stosowanych w leczeniu łuszczycy, które wytwarzane są na bazie dziegciu,
- ziołowych, naparach, herbatkach, olejkach na bazie dziurawca, selera, pietruszki , bergamotki,
- antybiotykach, pochodnych tetracyklin np. doksycyklina, minocyklina,
- środkach antykoncepcyjnych,
- niesteroidowych lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. zawierających kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen,
- sulfanomidach tj. np. biseptol.
Brzydkie przebarwienia, które występują najczęściej jako odległy skutek reakcji fotouczuleniowej mogą występować u osób przyjmujących leki:
- przeciwgrzybicze (np. gryzeofulwina),
- moczopędne (np. furosemid, chlorotiazyd),
- przeciwcukrzycowe (np. karbutiamid, tolbutiamid, chlorpropamid),
- przeciwgruźlicze (np. izoniazyd),
- przeciwreumatyczne (np. sulfasalazyna),
- stosowane w psychiatrii i neurologii (fenytoina, mefenytoina,chlorpromazyna, imipramina),
- obniżające ciśnienie krwi (np.propranolol) i arytmiczne ( np. amiodaron, chinidyna).
Również stosowanie niektórych ziół może pod wpływem słońca spowodować niekorzystne zmiany. Najczęściej uczulają: wymieniony już dziurawiec i dziegć, bergamotka, ale także arnika, oset, chryzantema, ruta, nagietek, mniszek lekarski, olejki cytrusowe. Poparzenia może wywołać również trawa żubrówka.
Ważne: przed fotodermatozami można chronić się uważnie czytając ulotki dołączone do lekarstw oraz stosując kosmetyki z filtrami UVA i UVB o bardzo wysokim faktorze (co najmniej 60), a także szczelnie osłaniając skórę odzieżą.
Jak leczyć fotodermatozy?
W przypadku ostroje reakcji fotouczulającej, która przypomina oparzenie słoneczne należy stosować leczenie takiej jak przy oparzeniu. Ulgę przyniosą chłodne okłady oraz łagodne pianki na oparzoną skórę. W przypadku pojawienia się gorączki należy zażyć niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oczywiście należy jak ognia unikać słońca. Gdy zmiany uczuleniowe są duże powinniśmy iść do lekarza.
Alergia na słoneczne światło
Reakcje fotouczuleniowe mogą występować też u ludzi zupełnie zdrowych, nie stosujących żadnych leków. Osoby takie są po prostu uczulone na światło słoneczne, tak jak inni alergicy na pyłki drzew czy określone potrawy. Skąd się bierze uczulenie na światło, nie wiadomo. Podobnie jak nie do końca poznany jest mechanizm powstawania innych alergii. Wiadomo natomiast, że u osób z nadwrażliwością na światło słoneczne już pierwsze promienie mocniejszego, wiosennego słońca mogą wywołać pojawienie się swędzącej wysypki, pokrzywki.
Dolegliwość trudno się leczy, leki przeciwhistaminowe nie zawsze pomagają. Jedynym ratunkiem dla osób dotkniętych tą przypadłością jest szczelne okrywanie ciała przewiewnymi ubraniami, noszenie kapelusza, czapki, unikanie noszenia krótkich spódnic, spodenek czy bluzeczek na ramiączkach.