Podolog

Kiedy iść do podologa? Zadbaj o zdrowie swoich stóp!

Stopy są często zaniedbywaną i pomijaną okolicą ciała. Jest to duży błąd. Zdrowe i zadbane stopy są nie tylko ważne ze względów estetycznych, ale gwarantują także bezproblemowe chodzenie i dobre samopoczucie. W celu zadbania o swoje stopy można udać się do odpowiedniego specjalisty, nazywanego podologiem. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o najczęstszych dolegliwościach w obrębie stóp, czym zajmuje się podolog oraz jakie są różnice między pedicure tradycyjnym a podologicznym, to koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu.

Czym zajmuje się podolog?

Podologia, mimo że jest kojarzona ze specjalnością lekarską, to stanowi jedną z dziedzin kosmetologii. Zajmuje się ona profilaktyką i leczeniem szeregu problemów w obrębie zarówno stóp jak i paznokci. Nazwa „podologia” pochodzi z połączenia greckich słów – „podos”, czyli stopa oraz „logos”, czyli nauka. Zadaniem tego specjalisty jest zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykonuje on wiele różnych zabiegów, które mają służyć prawidłowemu funkcjonowaniu stóp i ich zadbanemu wyglądowi. Najważniejsze z nich to:

  • usuwanie odcisków,
  • usuwanie wrastającego paznokcia,
  • korygowanie kształtu i szlifowanie paznokcia.

Mimo tego, że podolog nie jest lekarzem, to często współpracuje ze specjalistami z zakresu chirurgii naczyniowej czy diabetologii.

Pedicure tradycyjny, a podologiczny

Pedicure tradycyjny to zabieg kosmetyczny, dotyczący paznokci i skóry stóp. Zazwyczaj polega on na skróceniu i wyprofilowaniu paznokci oraz pomalowaniu ich przy pomocy lakieru. W czasie pedicure tradycyjnego usuwa się także narastające skórki. Co ważne, może on być wykonywany zarówno samodzielnie jak i u kosmetyczki.

Z kolei pojęcie pedicure podologicznego, czyli inaczej leczniczego, odnosi się do profesjonalnego zabiegu, wykonywanego przez specjalistę podologa. Przeznaczony jest on dla stóp ze zmianami chorobowymi, głównie chodzi tutaj o m.in. o wrastający paznokieć czy pękające pięty. Zabieg wykonuje się specjalistycznym sprzętem i jest on poprzedzony rozmową i badaniem.

Najczęstsze dolegliwości stóp

W obrębie stóp może powstawać szereg schorzeń, które są leczone przez podologa. Ważne jest odpowiednio wczesne udanie się do specjalisty, tak, by problem się nie powiększył i można go było bezproblemowo usunąć. Do najczęstszych dolegliwości stóp zaliczamy:

  • wrastający paznokieć – dochodzi tutaj do nieprawidłowego wrastania paznokcia w obręb skóry palucha. Za główną przyczynę tej dolegliwości uważa się nieprawidłowo dobrane obuwie oraz wady anatomiczne stopy. Wrastający paznokieć objawia się bólem, który z czasem może się nasilać. Przy bardziej zaawansowanym problemie pojawia się zaczerwienienie i ropa,
  • odciski – bolesne zgrubienia naskórka w obrębie podeszwy stopy, powstające w wyniku przewlekłego ucisku podczas długotrwałego marszu w niewygodnych butach. Oprócz problemów natury estetycznej mogą wywoływać silny ból, utrudniający chodzenie,
  • pękające pięty – sucha i pękająca skóra na piętach to częsty problem. Związane jest to z faktem, że w tym miejscu występuje szczególnie gruby naskórek,
  • stopa cukrzycowa – jednym z powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i/lub nerwów zaopatrujących stopę. Prowadzi to do szeregu powikłań – odcisków, a z czasem owrzodzeń i martwicy. Podolog współpracuje w leczeniu tej choroby z lekarzem, edukując pacjenta w zakresie dbania o swoje stopy. Usuwa także nadmiar naskórka i pielęgnuje go.
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Zima to czas, kiedy nasze ciało wymaga szczególnej troski. Niskie temperatury, suche powietrze, ograniczona ilość słońca i zmniejszona aktywność fizyczna mogą sprawić, że skóra
Jesienne przesilenie to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce pojawia się rzadziej, a nasz organizm zaczyna reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.