Wizyta z dzieckiem u psychologa może być niezbędna, gdy dziecko boryka się z pewnymi problemami. Jednak niektórzy rodzice odwlekają wizytę i traktują ją jako swoją porażkę, co jest dużym błędem. Zdarza się, że niezależnie od wychowania i starań rodziców w życiu malucha pojawiają się problemy lub emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. W takich przypadkach wizyta u psychologa może być świetnym rozwiązaniem.
Zaburzenia psychologiczne u dzieci – coraz częstszy problem
Trudności w radzeniu sobie z emocjami i nieradzenie sobie z kontaktami z rówieśnikami to codzienność wielu maluchów w wieku szkolnym. Czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się zaburzeń psychologicznych u dzieci, jest wiele. Głównym ich źródłem zazwyczaj jest środowisko szkolne lub dysfunkcyjny dom rodzinny. W dzisiejszych czasach sporym zagrożeniem są również media społecznościowe, które mogą być przyczyną kompleksów, a także miejscem nękania ze strony rówieśników.
Pandemia koronawirusa, a kondycja psychiczna dzieci i młodzieży
Nie da się ukryć, że czas pandemii jest trudny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Niezależnie od wieku, to rzeczywistość, w której ciężko się odnaleźć. Dla dzieci może być to szczególnie trudne, gdyż wiele z nich nie do końca rozumie, co właściwie się dzieje i z czego wynikają ograniczenia. Brak kontaktu z rówieśnikami w świecie realnym, mniej aktywności fizycznej i więcej czasu przed ekranem komputera z pewnością nie wpływa pozytywnie na psychikę dziecka.
To wszystko może prowadzić do sporej frustracji, smutku, przygnębienia, zaburzeń odżywiania i wielu innych negatywnych konsekwencji. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest rola rodzica, który powinien baczenie obserwować malucha i reagować, gdy tylko zauważy coś niepokojącego w jego zachowaniu.
Kiedy koniecznie pójść z dzieckiem do psychologa? Sygnały, których nie możesz przegapić.
Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment, aby udać się z dzieckiem po poradę do psychologa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, przede wszystkim trzeba obserwować dziecko i wyłapać w odpowiednim czasie niepokojące sygnały. Zdecydowanie nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. To osoba, która może pomóc rozwiązać problemy.
Objawy u dziecka, które powinny obudzić Twoją czujność i skłonić Cię do pójścia z dzieckiem do psychologa to między innymi:
- agresja,
- nadpobudliwość,
- frustracja,
- nieumiejętność panowania nad emocjami,
- napady płaczu,
- niska samoocena,
- zaburzenia odżywiania,
- pogorszenie ocen w szkole,
- nagła zmiana zachowania,
- izolacja,
- brak chęci kontaktu z rówieśnikami,
- konflikty z rówieśnikami,
- stany lękowe,
- traumatyczne doświadczenie.
Zdecydowanie warto bacznie obserwować malucha i reagować na niepokojące sygnały. Wizytę u psychologa możesz odbyć również profilaktycznie, aby dowiedzieć się, jaki jest rozwój emocjonalny dziecka oraz jak radzi sobie z codziennymi wyzwaniami i trudnościami.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Jeśli planujesz wizytę u psychologa dziecięcego, dowiedz się, czy pierwsze spotkanie odbywa się wyłącznie z rodzicami, czy z rodzicami i dzieckiem. W wielu poradniach pierwsza wizyta polega na rozmowie z rodzicami bez obecności malucha. W ten sposób psycholog może przeprowadzić obszerny wywiad i poznać punkt widzenia rodziców. To również czas na ustalenie schematu spotkań i planu działania. Psycholog również powinien na pierwszej wizycie przekazać rodzicom wskazówki dotyczące tego, jak przygotować malucha na spotkanie z psychologiem.
Jakie pytania może zadać dziecku psycholog?
Twoje dziecko z pewnością nie powinno się obawiać wizyty u psychologa. Na takich spotkaniach panuje przyjazna i spokojna atmosfera, a psycholog jest osobą pełną zrozumienia, która chętnie wysłucha tego, co ma do powiedzenia dziecko. W przypadku młodszych dzieci często wykorzystuje specjalne techniki i przeprowadza różne zabawy. Wszystko powinno być dostosowane do konkretnego dziecka.
Czy psycholog dziecięcy może skierować dziecko do psychiatry?
Jeśli udasz się z dzieckiem na wizytę do psychologa, może okazać się, że w przypadku problemów, z jakimi boryka się Twoje dziecko, jego pomoc nie będzie wystarczająca. W takich sytuacjach może on zalecić wizytę u psychiatry, który w przeciwieństwie do psychologa jest w stanie wdrożyć leczenie farmakologiczne i pomóc w przypadku poważniejszych zaburzeń. Jednak warto podkreślić, że aby skonsultować się z psychiatrą dziecięcym, niepotrzebne jest skierowanie od innego lekarza. Możesz samodzielnie umówić się na wizytę, jeśli uważasz, że ten specjalista będzie odpowiedni.
Zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pociechy powinno być priorytetem dla każdego rodzica. Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka mogące świadczyć o tym, że boryka się ono z jakimiś problemami, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z psychologiem. Doświadczony specjalista będzie w stanie zdiagnozować malucha.