Jak zostać psychoterapeutą?

Jak zostać psychoterapeutą?

Zastanawiasz się, co trzeba zrobić, żeby zostać psychoterapeutą? Chcesz sprawdzić, czy zawód psychoterapeuty to coś dla ciebie? A może szukasz informacji o tym, jak skomplikowane są kolejne stopnie do zajmowania się psychoterapią? Sprawdź, jakie są niezbędne kroki do zawodu psychoterapeuty i kto najlepiej się odnajdzie w tym zawodzie.

Kto może zostać psychoterapeutą?

Psychoterapeuta to wymagający, ale potrzeby zawód. W Polsce coraz więcej osób zaczyna sięgać po pomoc specjalisty i zaczyna dbać o swoje zdrowie psychiczne w równym stopniu, co o zdrowie fizyczne. A to oznacza, że jest to kierunek przyszłościowy. To interesujące i rozwijające studia, z których każdy student wyciągnie ciekawe wnioski, dlatego warto wybrać się na taki kierunek, jak na przykład psychologia w Warszawie w Mazowieckiej Uczelni Medycznej.

Psychologia to jednak nie jest kierunek dla wszystkich. Każda osoba, która planuje swoją karierę w zawodzie psychoterapeuty lub psychologa, powinna być cierpliwa, wyrozumiała, a także mieć o zdolności uważnego słuchania. Osoba prowadząca psychoterapię powinna być empatyczna, wyrozumiała i obiektywna w swoich osądach. Pomaganie innym w radzeniu sobie z problemami, przepracowaniu traum i urazów z przeszłości to zadanie wymagające i nieraz obciążające. Osoba prowadząca psychoterapię powinna być przygotowana na informacje, które będą trudne do przetrawienia. Taka osoba powinna się również nie obawiać sama poprosić o pomoc.

Jakie kroki trzeba podjąć, żeby zostać psychoterapeutą?

Studia z psychologii to tylko pierwszy krok w stronę kariery psychoterapeuty. Psychologia to studia jednolite, czyli połączenie studiów licencjackich z magisterskimi. W trakcie tych lat nauki, każdy student pozna zasady sprawnego komunikowania się, skutecznej mediacji, a także techniki łagodzenia konfliktów. Psychologia w Warszawie, a także innych miastach, wyposaża absolwentów w wiedzę dotyczącą ludzkich potrzeb oraz wzorców ich zachowań.

Po studiach absolwenci znają teorię i zyskują narzędzia do krytycznego i twórczego myślenia w trakcie pracy z różnymi pacjentami. Chociaż każdy, kto ukończy psychologię z dyplomem, zyskuje uprawnienia do wykonania zawodu psychologa, warto skorzystać ze staży i praktyk dostępnych w różnych miejscach, żeby nabrać doświadczenia w pracy z pacjentami pod okiem bardziej doświadczonych psychologów.

Żeby uzyskać uprawnienia psychoterapeuty, niezbędne jest:

  • przystąpienie do egzaminu po ukończeniu kursu psychoterapii z akredytacją Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Psychologicznego,
  • zrealizowanie 250h terapii własnej i 150h superwizji,
  • odbycie trzymiesięcznego stażu na oddziałach, które posiadają atestację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Psychologicznego.

Co jeszcze warto wiedzieć o studiach z psychologii i prowadzeniu psychoterapii?

Psychoterapia to nie tylko własna praktyka, to także zatrudnienie w różnych ośrodkach kryzysowych, w świetlicach i domach pomocy. Psychoterapeuta może wybrać, czy swoją ścieżkę kariery utoruje w stronę pracy z dorosłymi, czy z dziećmi. Obie opcje wymagają odpowiedniego przygotowania, zarówno edukacyjnego, jak i psychicznego.

Nie każdy, kto ukończy studia z psychologii, musi zostać psychoterapeutą. Psycholodzy odnajdują się znakomicie także w branży reklamowej, w Public Relations oraz w HR. Absolwenci są w pełni wykwalifikowaniu do zatrudnienia w filmach konsultingowych lub innych jednostkach doradczych. Zdolności annalistyczne i umiejętność zrozumienia drugiego człowieka, to narzędzia, które mogą być wykorzystywane właściwie w każdym zawodzie.

Nastepny artykuł

Ważne

Depresja
pół chorobowy stanowi jeden z najczęstszych stanów patologicznych spotykanych w całej medycynie. Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu

ZAINTERESUJE CIĘ