Wypoczynek w egzotycznych krajach

Wypoczynek w egzotycznych krajach – w co warto się zaopatrzyć?

Wypoczynek w egzotycznych krajach to wyjątkowe doświadczenie. Wyjazd taki pozwala na odpoczynek od codzienności i spojrzenie na wiele spraw i trosk z innej perspektywy. Przestawienie wewnętrznych mechanizmów oceny w tryb dziecięcej ciekawości i chłonięcia informacji pozwoli w pełni wykorzystać przywilej dalekich podróży. W celu uniknięcia niespodziewanych, a możliwych do przewidzenia nieprzyjemnych przygód warto zaopatrzyć się dodatkowo w parę niezbędnych utensyliów.

Zaprzyjaźnianie się z obcym środowiskiem naturalnym

Wyjazd w egzotyczne części świata wiąże się najczęściej ze zmierzeniem się z okołorównikową aurą. Aby docenić odmienne warunki klimatyczne warto po pierwsze zabrać ze sobą wygodne ubrania i obuwie. Wysokie temperatury i wilgotne powietrze często stanowią dyskomfort, dlatego niezwykle ważne jest, aby ubrania były przewiewne i wygodne.

Po drugie, warto zabrać ze sobą krem z filtrem UV oraz okulary przeciwsłoneczne. Czym bliżej równika, tym słońce potrafi „mocniej dopiec”, zatem konieczne jest zabezpieczenie skóry i oczu przed szkodliwymi promieniami UV[1]. Ochrona skóry pozwoli nie tylko uniknięcie bolesnych oparzeń, ale również trwałych uszkodzeń w obrębie skóry.

Po trzecie, warto zabrać ze sobą apteczkę podróżną zawierającą podstawowe leki, takie jak środki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, leki na wzdęcia i uczucie pełności i repelenty odstraszające owady. Wśród repelentów warto wybierać środki zawierające wysokie stężenie DEET[2]. Wybierając leki przeciwbólowe najlepiej zaopatrzyć się w leki, które bierzemy na codzień – z ibuprofenem lub paracetamolem. Na wzdęcia warto wybierać preparaty zawierające symetykon.  Lek Espumisan pozwala na rozpuszczenie zalegających w jelitach pęcherzyków powietrza, co zmniejsza uczucie wzdęć, mogących pojawić się po kontakcie z lokalną, nieznaną kuchnią. W niektórych krajach można się dodatkowo zetknąć z chorobami tropikalnymi, dlatego warto skonsultować się przed wyjazdem z lekarzem medycyny podróży. Przed wyjazdem należy sprawdzić, jakie szczepienia i kiedy trzeba wykonać. Podróż bez tego może być bardzo ryzykowna.

Po czwarte – warto zabrać ze sobą urządzenia, dzięki którym uwiecznimy nasz wyjazd. Zwykle wystarczy telefon komórkowy z dobrym aparatem. To pozwoli nam „przeżyć na nowo” naszą podróż już po powrocie do kraju. Warto ponadto zabrać ze sobą powerbank i inne urządzenia, które pozwolą na ładowanie sprzętu bez dostępu do gniazdka, a także odpowiednie przejściówki elektryczne do gniazdek.

Podsumowując, wypoczynek w egzotycznych krajach to wyjątkowe doświadczenie, które warto przeżyć chociaż raz. Aby jednak wakacje były jak najbardziej komfortowe, warto zaopatrzyć się w wygodne ubrania i obuwie, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, apteczkę podróżną z lekami, wodę mineralną oraz sprzęt do robienia zdjęć. Dzięki temu wakacje w tropikach będą niezapomnianym przeżyciem i pozwolą na pełne chłonięcie piękna natury i kultury odwiedzanego miejsca.


[1] Materials Science Challenges in Skin UV Protection: A Review. Orielia Pria Egambaram, Sreejarani Kesavan Pillai, Suprakas Sinha Ray. First published: 30 December 2019

[2] The enigmatic reception of DEET — the gold standard of insect repellents, Walter SLeal et. al, Department of Molecular and Cellular Biology, University of California-Davis, Davis, CA 95616, USA. Available online 29 October 2014.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Odkąd na świecie pojawiło się dziecko, żyjesz w ciągłym biegu, a wygospodarowanie nawet godziny tylko dla siebie jest niedoścignionym marzeniem? Gdy myśli kręcą się