Migrena, ból zęba, zwichnięta kostka… Nikt nie chce borykać się z takimi dolegliwościami w czasie urlopu. Niestety mogą one dopaść Cię w każdej chwili, także na wakacjach. Co robić w razie nagłego bólu?
Częste przyczyny bólu na urlopie
Migrena i inne bóle głowy
Ból głowy na wakacjach może wynikać ze stresu, odwodnienia czy przemęczenia. Jeśli to migrena, często towarzyszą jej dodatkowe objawy, takie jak nudności, wymioty i światłowstręt.
Niezależnie od przyczyny bólu głowy, niezwłocznie zażyj lek przeciwbólowy. W przypadku migreny zastosuj go już podczas aury – zadziała wtedy skuteczniej. Dodatkowo możesz zrobić sobie chłodne okłady na czoło i kark. Połóż się w cichym i ciemnym miejscu, a jeśli masz taką możliwość, utnij sobie drzemkę[1]. Pamiętaj o nawodnieniu – możesz pić elektrolity lub zwykłą wodę.
Ból miesiączkowy
Miesiączce często towarzyszy ból. Może być lekki, ale czasami zdarza się też taki, który wyklucza z codziennych aktywności.
Na bóle menstruacyjne dobrze sprawdzają się leki przeciwzapalne. Dodatkowo możesz je połączyć ze środkami rozkurczowymi, np. drotaweryną czy hioscyną. Oprócz tego warto zastosować ciepłe okłady na brzuch, a także masaż.
Jeśli często dopada Cię silny ból podczas menstruacji, włącz do swojej diety kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B[2]. I oczywiście udaj się do ginekologa – warto poszukać przyczyny takich dolegliwości.
Ból po urazie
Urazy zazwyczaj dotyczą kończyn. Wystarczy jeden pechowy krok i kontuzja gotowa. Co robić w takiej sytuacji?
- Uszkodzone miejsce należy unieruchomić i odciążyć. Zastosuj bandaż elastyczny lub opaskę uciskową.
- Postaraj się jak najszybciej schłodzić uraz. Możesz do tego użyć aerozoli czy kompresów chłodzących lub zwykłego woreczka z lodem. Zimno zmniejsza obrzęk i dolegliwości bólowe.
- Zastosuj lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci doustnej oraz miejscowo jako żel na skórę.
- Trzymaj uszkodzoną kończynę lekko uniesioną – dzięki temu złagodzisz obrzęk[3].
Odpowiednie leki miej zawsze pod ręką
Przede wszystkim zadbaj o dobrze wyposażoną apteczkę. Nagły ból staje się mniejszym problemem, jeśli pod ręką masz odpowiednie leki. Gorzej, jeśli musisz szukać apteki, żeby je kupić. Zwłaszcza za granicą, kiedy bariera językowa może być dodatkowym problemem.
Jakie leki przeciwbólowe warto ze sobą zabrać?
Na wakacjach może złapać Cię nagły, ostry ból wynikający z wielu trudnych do przewidzenia sytuacji. Dlatego warto mieć przy sobie silne środki, które będą pomocne w bólu różnego pochodzenia, takie jak leki przeciwbólowe, które dodatkowo działają przeciwzapalnie. Należą do nich np. ibuprofen, diklofenak czy deksketoprofen. Ten ostatni preparat łagodzi ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Można go zażyć od razu, niezależnie od posiłku, ponieważ nie drażni śluzówki żołądka tak mocno, jak inne leki przeciwzapalne[4]. Dzięki temu będzie pomocny w przypadku nagłego bólu.
Nie da się przewidzieć wszystkich trudności, jakie potencjalnie mogą pojawić się na wakacjach. Jedyne, co możesz zrobić, to zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę. Dzięki temu oszczędzisz sobie dodatkowego stresu w nerwowej sytuacji.
[1] Stępień, A., Kozubski, W., Rożniecki, J., & Domitrz, I. (2020). Leczenie migreny. Zalecenia opracowane przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Ból, 21(2), 11-30.
[2] Osayande, A. S., & Mehulic, S. (2014). Diagnosis and initial management of dysmenorrhea. American family physician, 89(5), 341-346.
[3] Kaźmierczak, U., Kwiatkowski, S., Radzimińska, A., Strojek, K., Weber-Rajek, M., & Zukow, W. (2017). Leczenie zachowawcze skręcenia stawu skokowego w świetle najnowszej literatury. Journal of Education, Health and Sport. 7(3):117-142.
[4] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1).