Krwawienia z nosa to bardzo powszechna przypadłość, którą zwykle się nie przejmujemy. Niektórym ludziom krwotoki z nosa zdarzają się jednak wyjątkowo często. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i czy problem ten można lekceważyć.
Miejscowe przyczyny krwawienia z nosa
Przyczyny krwawień z nosa mogą być miejscowe lub ogólnoustrojowe. Najczęstszym powodem krwawienia jest właśnie miejscowy uraz w obrębie nosa lub twarzy, jak również obecność ciała obcego w nosie, szczególnie często spotykana u dzieci, które mają tendencję do wkładania niewielkich przedmiotów do nosa.
Miejscowym powodem krwawienia z nosa, ale o znacznie poważniejszych konsekwencjach są pobicia, w konsekwencji których może dojść do złamania kości twarzoczaszki, podstawy czaszki, poważnego urazu głowy.
Krwawienia z nosa mogą występować również jako skutek zapalenia zatok, intensywnego kataru i nadużywania kropli lub sprayów do nosa. Przynoszą one ulgę umożliwiając swobodne oddychanie, ale stosować je można maksymalnie 4 – 5 dni. Dłuższe zakraplanie przyczynić się może do uszkodzenia delikatnej śluzówki i krwawień.
Czasami, o czym warto wiedzieć, by nie lekceważyć częstych krwawień z nosa, objaw ten świadczyć może o zmianach nowotworowych rozwijających się w nosie.
Warto wiedzieć: u niektórych pacjentów krwawienia pojawiają się samoistnie, bez uchwytnej przyczyny.
Choroby ogólnoustrojowe powodujące krwawienie z nosa
Przyczyny krwawień nie muszą być jednak związane z urazami czy chorobami w obrębie nosa. Ich przyczyną mogą być choroby ogólnoustrojowe. Krwawienie z nosa występuje u pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe np. miażdżycę oraz zmagających się zaburzenia krzepnięcia i chorobami hematologiczne jak np. białaczki. Dość często krwawienia z nosa występują w przebiegu chorób zakaźnych, np. grypy. Czasami ich przyczyną są stosowane leki przeciwkrzepliwych lub salicylany.
Także osoby, które dużo pracują, nie dosypiają, żyją w ciągłym napięciu i stresie mogą doświadczać krwawień z nosa. Jak tamuje się krwawienie z nosa?
Jak należy tamować krwawienie z nosa?
Najczęściej popełnianym przez pacjentów błędem w tamowaniu krwotoków z nosa jest odchylanie głowy do tyłu. Powinno się postępować wręcz odwrotnie. Głowę należy pochylić do przodu, aby krew mogła swobodnie wypływać. Jednocześnie trzeba ucisnąć palcami skrzydełka nosa, a na kark i grzbiet nosa można przyłożyć zimny okład, który obkurczy naczynia krwionośne i zmniejszy napływ krwi do nosa.
Ucisk skrzydełek nosa przez około 10 minut ma sprawić, by wytworzył się skrzep, który zatrzyma krwawienie. Po ustania krwotoku nie należy wydmuchiwać nosa, ponieważ może to spowodować oderwanie się skrzepu i ponowne krwawienie.
Niektórzy krwotoki z nosa tamują za pomocą tamponad. Wykonać je można z gazy opatrunkowej lub kupić gotowe w aptece (np. gąbki tamujące krwawienie z nosa). Tampony, które wkłada się do nosa można nasączyć kroplami obkurczającymi ściany naczyń krwionośnych.
Gdy jednak przy pomocy tych metod nie uda się nie powstrzymać krwotoku, albo powstrzymamy go na krótko koniecznie należy zgłosić się do lekarza.