Jak zminimalizować wzdęcia spowodowane przyjmowaniem leków

­Jak zminimalizować wzdęcia spowodowane przyjmowaniem leków?

Czujesz się ociężały, masz wrażenie, że zwiększył się obwód Twojego brzucha, a Twoje jelita są przepełnione gazem? To mogą być wzdęcia. Wielu upatruje przyczyn wzdęć w przyzwyczajeniach dietetycznych i słusznie, ponieważ spożywanie pokarmów o potencjale wzdymającym jest najczęstszą przyczyną nadprodukcji gazu w jelicie. Czy wiedziałeś o tym, że niektóre leki przyczyniają się do wzdęć? Sprawdź, jak zminimalizować ten skutek uboczny farmakoterapii.

Które leki wywołują wzdęcia?

Informację o tym, które preparaty mogą przyczyniać się do wzdęć, zajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania leku. Szukaj punktu „działania niepożądane” lub „skutki uboczne”. O tym, czy dany lek powoduje wzdęcia, możesz również przeczytać w źródłach internetowych. Tam znajdziesz elektroniczne wersje ulotek dla pacjenta oraz profesjonalne opisy substancji leczniczych.

Wśród leków, które szczególnie często przyczyniają się do wzdęć, znajdują się:

  • leki przeciwbólowe, np. tramadol, niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • leki stosowane w leczeniu otyłości, np. orlistat;
  • leki stosowane w leczeniu cukrzycy, np. metformina, akarboza;
  • antybiotyki;
  • leki hipolipemizujące, np. cholestyramina, ezetymib;
  • niektóre leki przeciwdepresyjne, np. ssri – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny;
  • leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, np. inhibitory konwertazy angiotensynowej, beta-blokery;
  • leki antykoncepcyjne. [1]

Wzdęcia po lekach – konsultuj z lekarzem

Dlaczego podejrzenie występowania wzdęć po przyjmowanych lekach powinno się konsultować z lekarzem? Modyfikując terapię, można pozbyć się przyczyny dolegliwości. Zwykle wystarcza zmniejszenie dawki przyjmowanego leku lub zastąpienie go innym preparatem o podobnym działaniu leczniczym. Pamiętaj, żeby samemu nie odstawiać lekarstw stosowanych na choroby przewlekłe.

Sposoby na wzdęcia po lekach

Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z leku wywołującego wzdęcia, wypróbuj kilku uniwersalnych sposobów na walkę z nadmierną ilością gazów w jelitach.

  • Zmiany w diecie. Zmniejsz ilość spożywanych produktów o potencjale wzdymającym, takich jak: rośliny strączkowe, rośliny kapustne, słodkie i gazowane napoje, słodycze, ciężkostrawne i tłuste dania. Zrezygnuj z picia alkoholu.
  • Pij wodę. Dobre nawodnienie organizmu wspiera perystaltykę przewodu pokarmowego. Zaleca się wypijanie minimum 2 l wody dziennie.
  • Ruszaj się. Aktywność fizyczna, nawet mało intensywna, jest w stanie wprawić jelita w ruch i usprawnić usuwanie gazów. Dobrze sprawdzą się spacery, szybki marsz, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze i joga. [2]

Pomoc z apteki

Na wzdęcia spowodowane farmakoterapią możesz sięgnąć też po preparaty apteczne. Tabletki na wzdęcia zawierają substancję aktywną, jaką jest symetykon. Symetykon działa w świetle jelita na duże pęcherzyki gazów, które rozbija na mniejsze mogące zostać łatwiej wydalone.

Nie zapominaj również o pomocnych ziołach redukujących wzdęcia. Korzystne mogą się okazać napary z kopru włoskiego, mięty pieprzowej i rumianku.

Przyjmując antybiotyki z powodu chorób infekcyjnych, pamiętaj o wspomaganiu flory jelitowej probiotykami. [3], [4]

Wzdęcia po lekach to częsta dolegliwość, ale można z nią dość skutecznie walczyć. Konieczna jest konsultacja lekarska, odpowiednie zmodyfikowanie farmakoterapii (jeśli to możliwe) oraz stosowanie prostych i domowych sposobów na walkę z nadmiernymi gazami.

Bibliografia

[1]       „Indeks Leków MP”. Dostęp: 29 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[2]       P. Gulbicka i M. Grzymisławski, „Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment”, Piel. Zdr. Publ., t. 6, nr 1, s. 69–76, 2016, doi: 10.17219/pzp/62045.

[3]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 maj 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

[4]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ