Irygacja zatok przynosowych

Irygacja zatok przynosowych, czyli kiedy płukać zatoki i jak robić to w domu?

Dotleniony organizm ma więcej energii do działania i może lepiej funkcjonować. Nie bez powodu każdej osobie zaleca się codziennie przebywać choć przez kilka minut na świeżym powietrzu lub dokładne wietrzyć pomieszczenia. Nasze ciało potrzebuje tlenu do prawidłowego działania, dotleniony umysł lepiej pracuje, pozwalając na lepsze skupienie i spokojniejszy sen. Kiedy mamy zatkane zatoki, nie tylko towarzyszy nam ból, ale zazwyczaj też nie potrafimy swobodnie oddychać, przez co cierpimy jeszcze bardziej. Dobrym sposobem na poprawę samopoczucia w takim przypadku jest płukanie zatok.

Czym jest irygacja zatok i do czego służy?

Płukanie zatok, nazywane także irygacją, to szybki zabieg, uznawany za bezpieczny także w warunkach domowych, który można wykonać nawet u małych dzieci. Jego zadaniem jest udrożnienie zatkanego nosa i ułatwienie oddychania oraz zmniejszenie ucisku na zatokach, co może złagodzić ból w ich okolicy. Metoda ta stosowana jest przy zapaleniu zatok oraz nieżycie nosa, służy również jako metoda uzupełniająca dla osób z alergią.

Jak płukać zatoki, aby skutecznie je udrożnić?

Zanim przejdziemy do tego, jak dokładnie wypłukać zatkane zatoki, musimy dowiedzieć się, czym to robić. Nie każdy roztwór będzie bowiem bezpieczny dla naszych błon śluzowych. Oczywiście możemy zrobić sobie płukankę z dostępnych w domowej kuchni produktów, jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu do płukania zatok. W terapii medycznej stosuje się głównie:

  • roztwór izotoniczny (9%) – stężenie rozpuszczonych w nim soli jest takie same, jak stężenie soli rozpuszczonych we krwi czy płynie tkankowym,
  • roztwór hipertoniczny (1,5-3%) – stężenie rozpuszczonych w nim soli jest wyższe niż stężenie soli rozpuszczonych we krwi i tkankach.

Roztwór izotoniczny stosowany jest głównie do oczyszczania i nawilżania błony śluzowej nosa. Roztwory hipertoniczne wykorzystywane są, gdy doszło do obrzęku lub przekrwienia błony śluzowej.

Udrażnianie zatok metodą irygacji – wskazówki krok po kroku

Jeżeli postawimy na gotowy zestaw do płukania zatok, otrzymamy specjalną butelkę oraz saszetki z zawartością, którą należy rozpuścić w wodzie. Przed rozpoczęciem zabiegu trzeba dokładnie przeczytać instrukcję i się do niej zastosować. Zazwyczaj prawidłowa irygacja wygląda tak:

  • czystą butelkę z zestawu napełniamy gorącą, ale nie wrzącą wodą do wyznaczonej linii,
  • otwieramy jedną saszetkę i wsypujemy ją do wody,
  • zakręcamy butelkę, zatykamy palcem otwór w zakrętce i potrząsamy, aż do rozpuszczenia zawartości saszetki,
  • stajemy przy umywalce w pozycji pochylonej i odchylamy głowę. Trzymając usta otwarte, przykładamy butelkę do dziurki od nosa,
  • delikatnie ściskając butelkę, pozwalamy, aby roztwór dostał się do nosa i wypłynął drugą dziurką,
  • czynność powtarzamy, aby wypłukać drugą dziurkę,
  • na koniec wydmuchujemy nos.

Płukanie zatok to bezpieczna metoda, którą można stosować nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Udrożnienie nosa pozwoli nam odetchnąć i zredukuje ucisk w zatokach, dzięki czemu z pewnością poczujemy się lepiej. Innym rozwiązaniem może być Aspirin Complex z dodatkowym składnikiem, jakim jest pseudoefedryna, która przynosi kompleksową ulgę przy objawach zapalenia zatok. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.aspirin.pl/produkty/aspirin-complex-zatoki.

Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Zima to czas, kiedy nasze ciało wymaga szczególnej troski. Niskie temperatury, suche powietrze, ograniczona ilość słońca i zmniejszona aktywność fizyczna mogą sprawić, że skóra
Jesienne przesilenie to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce pojawia się rzadziej, a nasz organizm zaczyna reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.