Domowe sposoby na ulgę w bólu nóg

Domowe sposoby na ulgę w bólu nóg

Dolegliwości bólowe nóg są częstym problemem, którego nasilenie wzrasta wraz z wiekiem. Jego obecność pogarsza jakość życia, ogranicza życie towarzyskie i przeszkadza w pracy. Postępowanie z bólem bóg zależy od jego przyczyny i im bardziej jest na nią ukierunkowane, tym lepiej. Jakie domowe sposoby mogą pomóc w walce z bólem nóg?

Ból nóg – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból kończyn dolnych u osób młodych jest najczęściej spowodowany urazami i upadkami. Wraz z wiekiem wzrasta udział czynników chorobowych, które doprowadzają do nieprzyjemnych odczuć. Dolegliwości bólowe często towarzyszą m.in.:

  • żylakom,
  • skurczom mięśni,
  • zwyrodnieniu stawów,
  • niedokrwieniu kończyn dolnych,
  • żylakom i zakrzepicy żylnej.

Domowe sposoby na ból nóg – odpoczynek

Co robić, gdy doskwierają Ci bóle kończyn dolnych? Przede wszystkim odpoczywaj. Ból jest sygnałem, że z organizmem dzieje się coś złego i musisz dać mu czas na regenerację. Jeśli bólowi nóg towarzyszą obrzęki, warto odpoczywać z nogami uniesionymi ku górze (np. na poduszce), żeby ułatwić spływ krwi do serca. W przypadku choroby tętnic obwodowych skuteczniejsze może się okazać odciążenie kończyny.

Domowe sposoby na ból nóg – masaż

Masaż nóg może dobrze sprawdzić się w przypadku obrzęków naczyniowych i limfatycznych, ponieważ ułatwia spływ krwi i limfy do serca. Masowanie skóry poprawia funkcjonowanie naczyń. Nie masuj skóry pokrytej żylakami lub otwartymi ranami. Różnych technik masażu nóg możesz nauczyć się od fizjoterapeuty lub dyplomowanego masażysty.

Domowe sposoby na ból nóg – nawodnienie

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia poprawia wypełnienie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania bolesnych zakrzepów. Zwiększaj ilość wypijanych płynów podczas upalnych dni i w dniach ze zwiększoną aktywnością.

Domowe sposoby na ból nóg – bądź aktywny

Zadbaj o codzienną dawkę ruchu. Ćwiczenia takie jak szybki marsz, pływanie czy jazda na rowerze dobrze poprawiają ukrwienie nóg i wzmacniają mięśnie. W przypadku bolesnych skurczów mięśni można odnieść korzyści z ćwiczeń rozciągających.

Domowe sposoby na ból nóg – zimne i ciepłe okłady

Ciepłe okłady dobrze sprawdzą się do zmniejszenia bólu mięśniowego i do zmniejszenia dolegliwości związanych z przewlekłymi stanami zapalnymi przebiegającymi bez obrzęków. W przypadku ostrych urazów i obrzęków warto stosować zimne kompresy, które mogą pomóc w ograniczeniu opuchlizny i dolegliwości bólowych. [1], [2]

Ból nóg – pomoc z apteki

Do domowych sposobów na dolegliwości bólowe nóg warto dołączyć stosowanie preparatów dostępnych bez recepty w aptekach. Pamiętaj, że ich dłuższe stosowanie powinieneś skonsultować z lekarzem!

Na bóle zapalne dobrze sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mogą być stosowane doustnie, ale mają również postać żelów do stosowania miejscowego.

Przy dolegliwościach związanych z obrzękami i żylakami warto sięgać po żel na obrzęki nóg z heparyną, który ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Miejscowe żele z rutyną mogą pomóc w uszczelnianiu drobnych naczynek krwionośnych. [3]

Bibliografia

[1]       „Causes and signs of edema – InformedHealth.org – NCBI Bookshelf”. Dostęp: 16 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/

[2]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[3]       „Indeks Leków MP”. Dostęp: 5 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Zima to czas, kiedy nasze ciało wymaga szczególnej troski. Niskie temperatury, suche powietrze, ograniczona ilość słońca i zmniejszona aktywność fizyczna mogą sprawić, że skóra
Jesienne przesilenie to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce pojawia się rzadziej, a nasz organizm zaczyna reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.