Ćwiczenia na zdrowe nogi – jak ruch wspiera układ żylny

Ćwiczenia na zdrowe nogi – jak ruch wspiera układ żylny?

Nasz tryb życia ma bezpośredni wpływ na kondycję organizmu, w tym krążenie żylne. Brak aktywności fizycznej oraz długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej mogą prowadzić do problemów, takich jak obrzęki, bóle i uczucie ciężkości nóg, a nawet do rozwoju przewlekłej choroby żylnej. Jakie ćwiczenia pomogą zadbać o zdrowie układu krwionośnego?

Ruch jest kluczem do zdrowego krążenia żylnego

Funkcją żył jest dostarczanie krwi z tkanek do serca. To dość trudne zadanie, zwłaszcza w kończynach dolnych, ponieważ transport ten przebiega przeciwnie do siły grawitacji. Na dodatek krew traci impet, jaki nadaje jej bicie serca, płynie więc znacznie wolniej niż w tętnicach. Jej krążenie w żyłach jest możliwe dzięki kilku elementom, do których należą:

  • zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi w naczyniach,
  • praca prawego przedsionka serca – generuje siłę zasysającą krew z dolnych partii ciała,
  • mięśnie szkieletowe nóg – mechanicznie przepychają krew w kierunku serca.

To właśnie praca mięśni jest czynnikiem, na który bezpośredni wpływ ma aktywność fizyczna. Wielogodzinne przebywanie w bezruchu może prowadzić do zastojów żylnych i towarzyszących im objawów:

  • obrzęków,
  • ciężkości nóg,
  • skurczy łydek,
  • bólu.

Jakie ćwiczenia poprawiają krążenie w nogach?

Regularna aktywność fizyczna pomaga poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko problemów żylnych. Nawet 10-15 minut dziennie przeznaczonych na ćwiczenia może ograniczyć dolegliwości odczuwane w wyniku zaburzeń krążenia, a także zapobiec rozwojowi poważniejszych konsekwencji.

Najlepiej wybierać aktywności, które angażują mięśnie łydek, ud i pośladków, ponieważ to one wspierają przepływ krwi. Sprawdzą się więc spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Lepiej unikać za to sportów, które utrudniają krążenie żylne, takich jak podnoszenie ciężarów.

A jakie ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu? Przede wszystkim ważne jest angażowanie mięśni nóg, poprzez np. wspięcia na palce, krążenie stopami czy unoszenie pięt i palców w pozycji siedzącej. Te drobne aktywności świetnie sprawdzą się także w czasie wielogodzinnej pracy w bezruchu, np. za biurkiem[1].

Sposoby na złagodzenie objawów towarzyszących zaburzeniom krążenia żylnego

Nawet mimo regularnego ruchu nogi mogą być zmęczone po ciężkim, długim dniu. Pojawiają się wtedy objawy zaburzeń krążenia, czyli ciężkość, ból i obrzęk kończyn dolnych. Co pomoże je złagodzić?

W takiej sytuacji stosowane są m.in. miejscowe leki na opuchliznę nóg zawierające heparynę. To substancja naturalna, która podana na skórę lokalnie wspomaga mikrokrążenie. Hamuje procesy krzepnięcia krwi oraz wspiera odpływ nadmiaru płynów z tkanek, dzięki czemu działa przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo, wykazuje też właściwości przeciwzapalne[2].

Lek z heparyną może więc złagodzić objawy problemów z krążeniem. Dzięki swojej przyjemnej, żelowej konsystencji szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Po jego aplikacji warto poleżeć kilkanaście minut z nogami uniesionymi nieco powyżej tułowia, żeby wspomóc odpływ krwi z dolnych partii łydek.

Nie trzeba wiele, by zachować zdrowe nogi – wystarczy kilka prostych, ale regularnie wykonywanych ćwiczeń. Drobna aktywność fizyczna to niewielka cena za utrzymanie prawidłowego krążenia żylnego.


[1] Krasiński, Z., & Krasińska, B. (2023). Leczenie wczesnego stadium zaawansowania przewlekłej choroby żylnej – standardy postępowania w 2023. Polski Przegląd Chirurgiczny, 95(1), 64-69.

[2] Cabré, F., Camacho, J. A., Rodríguez-Garcés, C. A., Breier, D. V., & Ballarin, M. (2023). Review of Topical Sodium Heparin 1000 IU/g Gel in Symptomatic Uncomplicated Superficial Thrombophlebitis. Cureus, 15(10).

Poprzedni artykuł
Nastepny artykuł

Ważne

ZAINTERESUJE CIĘ

Nie zawsze jesteś w stanie dostarczać organizmowi wszystkie ważne dla niego składniki odżywcze wraz ze spożywanymi posiłkami. Dlatego co powiesz na stworzenie domowej „suplementoteki”?
Nasza skóra to nie tylko estetyczna powłoka ciała – to skomplikowany, wielowarstwowy organ, który nieustannie pełni funkcję tarczy ochronnej. Jednym z najważniejszych mechanizmów tej