Test ciążowy

Test ciążowy – kiedy go zrobić i co może wpłynąć na jego wynik?

Jeśli starasz się o dziecko lub przeciwnie – nie chcesz być w ciąży, koniecznie musisz się dowiedzieć, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik nie był zafałszowany. Test ciążowy pozwala sprawdzić, czy osoba zaszła w ciążę. Jest to pierwszy krok, jaki wykonuje kobieta, zanim uda się do ginekologa. Kiedy zrobić test? Co może wpłynąć na jego wynik? Sprawdź!

Wiarygodność testu ciążowego

Testy ciążowe dostępne są na wyciągnięcie ręki, znajdziesz je w każdej aptece, a nawet w popularnych drogeriach. Ich cena nie przekracza 15-20 zł. Co więcej, testy cechują się wysoką wiarygodnością, oczywiście pod warunkiem, że zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Czy test ciążowy może się mylić? Zawsze pozostaje jakiś margines błędu, a także pewne czynniki, które mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Zdecydowanie warto wykonać przynajmniej dwa testy ciążowe w domu, aby rozwiać wątpliwości.

Podstawowym błędem, którego dopuszcza się wiele kobiet, jest wykonywanie testu zbyt wcześnie. Jeśli przeprowadzony test okaże się pozytywny, należy udać się do lekarza, aby potwierdzić ciążę.

Kiedy zrobić test ciążowy – pora dnia

Testy ciążowe wykrywają obecny w moczu hormon hCG, który wytwarzany jest przez komórki tworzące łożysko. Gdy zarodek zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, dochodzi ich produkcji. Aby test ciążowy był miarodajny, większość producentów zaleca wykonanie go najwcześniej 10 dni od momentu zapłodnienia. Jeśli chodzi o porę dnia, można wykonać test o każdej porze, jednak zazwyczaj zaleca się godzinny poranne, gdyż właśnie wtedy stężenie hCG jest największe.

Czy test może dać zafałszowane wyniki?

Domowy test ciążowy może dać zafałszowane wyniki. To częsty przypadek, w momencie, gdy test jest zrobiony zbyt wcześnie. Zagnieżdżenie się zarodka trwa około 10 dni, więc jest to minimalny czas, który trzeba odczekać od momentu zapłodnienia.

Jakie są rodzaje testów ciążowych i jak poprawnie je wykonać?

Wyróżnia się trzy rodzaje domowych testów ciążowych:

  • testy paskowe – mały i cienki pasek zanurza się w próbce moczu zebranej do specjalnego pojemniczka. Wynik jest widoczny na pasku kontrolnym po kilku minutach. Ważne, aby dokładnie przeczytać instrukcję i stosować się do zaleceń producenta,
  • testy strumieniowe – ten rodzaj jest bardzo podobny do testów paskowych. Specjalną końcówkę testu trzeba umieścić pod strumieniem moczu,
  • testy płytkowe – polegają na pobraniu próbki moczu za pomocą specjalnej pipety i naniesieniu jej na płytkę testową.

Nieregularne miesiączkowanie – po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Jeśli Twoja miesiączka jest regularna, nie powinnaś mieć większych problemów z określeniem objawów mogących świadczyć o ciąży. W takich przypadkach pierwszym sygnałem powinien być brak miesiączki w planowanym terminie. Jednak co zrobić w przypadku, gdy cykl jest nieregularny? Specjaliści zalecają, aby sprawdzić, ile czasu trwał najdłuższy cykl w ciągu ostatnich kilku miesięcy i właśnie tyle dni odczekać, zanim zrobisz test. Jednak nie jest to w stu procentach pewna metoda i w takich sytuacjach znacznie lepiej zrobić badanie hCG lub udać się do lekarza.

Pozytywny wynik testu ciążowego i co dalej?

Jaki powinien być kolejny krok, gdy domowy test ciążowy okaże się pozytywny? W takim przypadku należy wykonać badanie stężenia hCG we krwi. Jest to hormon, którego poziom zwiększa się wraz z rozwojem ciąży. Wykonanie badania stężenia hormonu beta hCG to najlepszy sposób na potwierdzenie ciąży u kobiety. W ten sposób można również ocenić, jak długo trwa ciąża. Natomiast wykrycie ciąży przez ginekologa możliwe jest dopiero po około szóstym tygodniu ciąży. 

Wizyta u ginekologa i USG transwaginalne

Wizyta u ginekologa jest niezbędna w przypadku kobiet, które za pomocą testu domowego i testu beta hCG potwierdziły rozwijającą się ciąże. Na wizycie, lekarz zbada pacjentkę i wykonana USG transwaginalne. To nieinwazyjna metoda wykorzystująca ultradźwięki. Jeśli wraz z partnerem starasz się o dziecko, a objawy, których doświadczasz, mogą wskazywać na ciążę, warto potwierdzić swoje przeczucia domowym testem dostępnym w każdej aptece, a także w wielu drogeriach. Testy ciążowe są wiarygodne pod warunkiem, że zostały wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Para starająca się o dziecko w ten sposób może sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. To pierwszy krok, który poprzedza inne badania mające potwierdzić ciążę.

Nastepny artykuł

Ważne

Zdrowe śniadanie
Aż 1/3 polskich uczniów rozpoczyna dzień bez śniadania, a w szkole zamienia kanapki na słodycze i chipsy ze szkolnego sklepiku. Je puste kalorie i
Ból brzucha u dziecka
Ból brzucha jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w przypadku małych pacjentów. Występuje jako objaw rozmaitych schorzeń, ale jego przyczyną mogą być również niekorzystne

ZAINTERESUJE CIĘ