Wypadanie włosów po koronawirusie to coraz częstsze zjawisko zgłaszane przez ozdrowieńców. Jest to jeden z objawów pojawiający się nawet kilka miesięcy po przechorowaniu COVID-19. Jakie są przyczyny wypadania włosów po koronawirusie? Poznaj sposoby na wzmocnienie i zagęszczenie włosów!
Przyczyny wypadania włosów po COVID – 19
Przechorowanie COVID-19 może nieść za sobą długofalowe skutki. Na początku choroby, przy lekkim przebiegu, pacjentowi może doskwierać:
- gorączka,
- ból głowy,
- bóle mięśni i stawów,
- kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- utrata węchu i smaku.
Do długofalowych skutków zalicza się między innymi: zmniejszenie wydolności organizmu, osłabienie, mgłę mózgową, a także nadmierne wypadanie włosów.
Do tej pory nie potwierdzono, że koronawirus bezpośrednio powoduje wypadanie włosów. Jednak zdecydowanie nie da się zaprzeczyć, że wszelkie infekcje wirusowe, które objawiają się osłabieniem całego organizmu, dużym stanem zapalnym, gorączką i innymi dolegliwościami- mogą wpływać na zmianę fazy życia włosów, a co za tym idzie doprowadzić do tak zwanego łysienia telogenowego.
Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być osłabienie, niedożywienie i odwodnienie organizmu związane z toczącą się infekcją. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest stres mogący towarzyszyć osobie chorej na koronawirusa.
Włosy nie zaczynają wypadać od razu!
Z aktualnych doniesień wynika, że wypadanie włosów po przechorowaniu COVID-19 nie występuje od razu. Proces ten ma miejsce około 3-4 miesiące później, choć jest to kwestia indywidualna. Oczywiście, nawet jeśli zmagałeś się z chorobą, nie oznacza to, że Twoje włosy na pewno będą wypadać.
Wypadanie włosów po Covidzie, a łysienie telogenowe
Łysienie telogenowe polega na tym, że znacznie skraca się faza wzrostu włosa, co sprawia, że więcej kosmyków zaczyna przedwcześnie wypadać. To zjawisko bardzo często można zaobserwować właśnie po przebyciu poważnych infekcji, które znacząco nadwyrężyły organizm. Do takich infekcji zdecydowanie zalicza się COVID-19. Nadmierne wypadanie włosów po przebyciu choroby może trwać nawet pół roku. Jednak dobrą wiadomością jest fakt, że łysienie telogenowe nie powoduje trwałego uszkodzenia mieszków włosowych. W związku z tym, po pewnym czasie Twoje włosy powinny odrosnąć.
Jak zagęścić włosy? Domowe sposoby.
Wypadanie włosów to dla wielu osób spory problem. Warto pamiętać, że dolegliwość ta może być sygnałem, że z organizmem dzieje się coś złego. Na początku możesz wypróbować domowe sposoby, ale jeśli objawy nie ustąpią albo poczujesz się gorzej – nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby, które mogą pomóc w zagęszczeniu czupryny.
Zbilansowana dieta
Wypadanie włosów to częste zjawisko, które pojawia się nie tylko po przechorowaniu koronawirusa, ale także na skutek silnego stresu, przyjmowania niektórych leków, nieodpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy, niewłaściwej diety i trybu życia. Właśnie dlatego, aby cieszyć się gęstymi i zdrowymi włosami warto przede wszystkim zadbać o swój organizm od środka.
Co to oznacza? Kluczowa jest dobrze zbilansowana dieta bogata w różne cenne składniki odżywcze. Do wzmocnienia włosów może przyczynić się witamina C, B, E, a także biotyna, selen oraz cynk. Poszukaj ich koniecznie w naturalnych produktach spożywczych i dołącz do swojej diety. Bogactwem selenu są np. orzechy brazylijskie, łosoś oraz tuńczyk. Cynk uzupełnisz, jedząc pestki dyni, słonecznika oraz wątróbkę. Możesz też włączyć suplementację tych składników, ale zawsze zwracaj uwagę na składy preparatów.
Odpowiednia pielęgnacja
Kolejny krok, aby zagęścić włosy to wdrożenie właściwej pielęgnacji. Niestety nie ma tu jednego prostego rozwiązania dla wszystkich. Pielęgnację trzeba dobrać indywidualnie do stanu i potrzeb swoich włosów. W przypadku nadmiernego wypadania dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie peelingu skóry głowy raz w tygodniu, dzięki czemu usuniesz martwy naskórek i pobudzisz cebulki włosów. Kolejne działanie, które może wpłynąć pozytywnie na stan Twoich włosów, to używanie wcierek stymulujących ich porost. Ciekawym pomysłem jest również wykonywanie masażu skóry głowy. Możesz wykonywać go opuszkami palców lub specjalnym masażerem.
Regeneracja organizmu
Jeśli chcesz, aby Twoje włosy przestały wypadać i powróciły do wcześniejszego stanu, koniecznie zadbaj również o odpoczynek i regenerację organizmu, wysypiaj się (co najmniej 8 h dziennie) i unikaj stresu. Jeśli to nie przyniesie spodziewanych efektów, być może warto wykonać badania kontrolne lub udać się do trychologa.
Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna to dziedzina, która może pomóc wielu osobom pozbyć się kompleksów. Podobnie jest w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Jednym z zabiegów oferowanych w klinikach medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa skóry głowy.
Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy za pomocą strzykawki lub specjalnego pistoletu. W ten sposób pod skórę wprowadzane są odżywcze substancje, które mają wzmocnić i odżywić cebulki. To zabieg, który przynosi świetne efekty i może być uzupełnieniem innych działań takich jak stosowanie zbilansowanej diety, wprowadzenie suplementacji i zadbanie o regenerację organizmu. Nadmierne wypadanie włosów może być jednym ze skutków przechorowania COVID-19. Proces ten zachodzi około 3-4 miesiące po chorobie i trwa nawet kilka miesięcy. W takich przypadkach należy wdrożyć odpowiednią domową pielęgnację, można również skorzystać z zabiegu mezoterapii skóry głowy.