Wstrząśnienie mózgu

Wstrząśnienie mózgu. Jak je rozpoznać?

Każdy może się przewrócić i nabić sobie na głowie guza. Nie zawsze jednak upadek na śliskim chodniku, podczas jazdy na łyżwach lub nartach tylko tak się kończy. Czasami uraz głowy jest poważniejszy i dochodzi do wstrząśnienia mózgu. Jak je rozpoznać i co wtedy robić?

Do wstrząśnienia mózgu może dojść podczas każdego silniejszego uderzenia w głowę. Także wtedy, gdy nosimy na głowie kask. Kask chroni bowiem głowę od zewnątrz, a wstrząśnienie mózgu spowodowane jest jego obiciem się o wnętrze czaszki. Wstrząśnie mózgu zaliczane jest do łagodnych powikłań urazów głowy. Zwykle nie stanowi zagrożenia dla życia. Nie powinno być jednak lekceważone.

Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu?

Stwierdzenie wstrząśnienia mózgu po urazie nie powinno stanowić większego problemu z uwagi na charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest chwilowa utrata przytomności po urazie. Osoba poszkodowana nie pamięta upadku/wypadku ani tego co wydarzyło się chwilę później. Wstrząśnieniu towarzyszy też chwilowe uczucie dezorientacji poszkodowanego, ból głowy.

Chory po kilku minutach może dojść do siebie i sprawiać wrażenie osoby zdrowej. Należy go jednak obserwować. Ponieważ często dopiero po dłuższej chwili od zdarzenia mogą się pojawić nudności, wymioty, problemy z widzeniem.

Urazy głowy, w których nie doszło do wstrząśnienia są pozbawione tych objawów. Chory pamięta całe zdarzenie, skarży się jedynie na silny ból głowy.

Zawsze do szpitala

Po urazie głowy bardzo ważna jest obserwacja pacjenta. Także wtedy, gdy wydaje się nam, że uraz był lekki i nie doszło do wstrząśnienia mózgu. Poważne następstwa urazu mogą ujawnić się znacznie później. W takich przypadkach rozsądniej jest udać się do szpitala, by lekarz ocenił stan pacjenta, określił ciężkość urazu, zdecydował o wykonaniu badań RTG głowy czy tomografii komputerowej. Badania pozwolą wykluczyć złamania, krwawienia wewnątrzczaszkowe.

Lekkie urazy najczęściej nie wymagają pozostania w szpitalu, jednak chorego należy bacznie obserwować przez co najmniej kilkanaście godzin. Zdarza się, że niepokojące objawy tj. nudności, wymioty, narastający ból głowy i dezorientacja pojawiają się znacznie później.

Chory w domu powinien odpoczywać, najlepiej leżeć. Jeżeli doświadczył wstrząśnienia mózgu powinien też w wyznaczonym terminie zgłosić się na badanie kontrolne. U części pacjentów nawet lekkie urazy mózgu spowodować mogą utrzymywanie się zawrotów głowy i problemów z koncentracją. Te odległe następstwa urazu należy leczyć.

Jak się zachować w razie wypadku?

Jeżeli jesteśmy świadkiem wypadku, podczas którego osoba poszkodowana doznała urazu głowy powinniśmy podejść i sprawdzić, czy jest ona przytomna. Zapytajmy, co się stało, nawiążmy kontakt. Jeżeli poszkodowany jest przytomny odpowie, jeśli nie, wezwijmy pogotowie. Jednak także, gdy poszkodowany wygląda dobrze i wydaje się nam, że nic się nie stało, bądźmy uważni. Poczekajmy chwilę. Nie zawsze objawy urazu głowy uwidaczniają się natychmiast. Zawroty głowy, nudności, zaburzenia widzenia mogą wystąpić po chwili. Z uwagi na możliwość zaburzeń równowagi pomóżmy poszkodowanemu wstać, usiąść. Lepiej niech nie chodzi, by ponownie się nie przewrócił.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ