Proces gojenia rany rozpoczyna się od razu po jej powstaniu i przebiega w zależności od jej rodzaju, czy indywidualnych możliwości regeneracyjnych skóry. Kiedy można mówić o trudno gojącej się ranie? Dlaczego rana nie chce się goić? Przyczyn jest wiele, ale w każdym przypadku chory może zniwelować ten niepożądany stan. Dowiedz się, jak to robić przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa.
Dlaczego rana nie chce się goić?
Trudno gojące się rany, są ranami przewlekłymi. Te mniejsze i płytkie w normalnym procesie gojenia znikają po około 10 dniach od powstania. W przypadku tych większych i głębokich, proces samo odbudowy skóry może trwać do 6 tygodni. W tym czasie rana powinna się zmniejszyć do 40% swojej pierwotnej powierzchni. Jeśli jednak nie poprawia się on, można mówić o ranie przewlekłej, w przypadku której występuje problem z naturalnym gojeniem.
Przyczyny występowania ran, które trudno się goją, są różne i mogą zależeć od czynników zewnętrznych lub zdrowotnych pacjenta.
Jedną z podstawowych przyczyn nieodpowiedniego przebiegu procesu gojenia się rany jest niewydolność żylna, czyli niedotlenienie – słabe krążenie krwi. Na gojenie się rany wpływ może mieć również nieodpowiednia dieta, przede wszystkim zbyt uboga w białko. Problem z prawidłowym gojeniem się ran bardzo często występuje również u osób z osłabionym układem immunologicznym oraz chorych na cukrzycę. W ich przypadku zbyt wysoki poziom glukozy we krwi upośledza białe krwinki, które są niezbędne do walki z bakteriami.
Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn trudności w gojeniu się ran, jest jej zakażenie. Wirusy, bakterie oraz grzyby skutecznie blokują naturalne możliwości regeneracji skóry. W takich przypadkach warto wspierać proces gojenia ran.
Jak pielęgnować ranę i przyspieszyć proces jej gojenia?
Przede wszystkim należy rozpoznać trudno gojącą się ranę. Miejsce jej występowania jest bolesne, zaczerwienione, obrzęknięte, a wysięk ropny pojawia się w zwiększonej ilości. Pacjent może skarżyć się na ogólne osłabienie oraz gorączkę. Konieczne jest znalezienie przyczyny trudności w gojeniu się rany i w razie możliwości jej jak najszybsze wyeliminowanie. Zalecana jest również odpowiednia pielęgnacja rany. Z powodzeniem stosować można maść na trudno gojące się rany. Najlepiej sprawdzają się środki, które w swoim składzie zawierają oktenidynę o właściwościach antybakteryjnych, bisabolol łagodzący stan zapalny i podrażnienia, pantenol wspomagający naturalną regenerację naskórka oraz emolienty, które pozwalają zachować optymalne nawilżenie skóry. Bezpieczne kremy należy stosować wokół rany, dzięki czemu ochronią naskórek i przyśpieszą proces gojenia. Oczywiście, tego rodzaju łatwo dostępne preparaty mogą być używane jako wsparcie gojenia.
W przypadku ran przewlekłych bardzo często konieczna jest konsultacja lekarska. Dzięki temu będziemy mieć pewność, czy rana wymaga antybiotykoterapii lub, czy potrzebne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Proces gojenia rany i wsparcie tych trudno gojących się przypadków zawsze powinien przebiegać w sposób indywidualny.