Ból w dolnej części pleców pojawia się u wielu osób. Jest on potocznie określany jako ból krzyża. To powszechna dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie. Dawnej ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa był kojarzony z osobami starszymi, ale teraz coraz częściej pojawia się u osób przez 30. rokiem życia. Jakie są tego przyczyny?
Jakie są przyczyny bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa?
Ból tego odcinka kręgosłupa[1] może mieć związek z przeciążeniem tkanek, uszkodzeniem krążka międzykręgowego, urazami kostnymi, np. złamania, a także może pojawiać się w wyniku zmian zwyrodnieniowych albo może mieć niespecyficzny charakter, (wtedy trudno będzie ustalić jednoznaczną przyczynę).
Dyskomfort w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może mieć związek z anomaliami wrodzonymi. To oznacza, że nieprawidłowa budowa kręgosłupa powoduje nierównomierne obciążenie jego struktur, co będzie skutkowało bólem. Inną przyczyną mogą być przeciążenia oraz urazy. Wtedy ból pojawia się jako powikłanie, np. po złamaniach kręgosłupa. Może również występować przy osteoporozie oraz wtedy, gdy kręgosłup jest zbyt mocno obciążony z niedostatecznego wsparcia mięśniowego.
Kolejną przyczyną mogą być stany zapalne, gdyż choroby, którym towarzyszą stany zapalne stawów, mają wpływ na stan kręgosłupa. Na przykład może to być zesztywniające zapalanie stawów kręgosłupa oraz okolic pośladków, co powoduje ograniczenie ruchomości. Przyczyną może być również reumatoidalne zapalenie stawów, gdyż w zaawansowanej postaci może powodować zajęcie stawów kręgosłupa, co będzie przyczyniało się do powstawania uszkodzeń w ich obrębie.
Inną przyczyną mogą być zmiany zwyrodnieniowe.[2] W przypadku kręgosłupa dotyczą one struktur chrzęstnych oraz kostnych, co również powoduje ból. Jeszcze inne podłoże bólu tego odcinka kręgosłupa występuje przy chorobach metabolicznych. Jest to związane najczęściej z cukrzycą oraz osteoporozą. Ważne znaczenie mają również problemy psychologiczne, gdyż ból kręgosłupa może wynikać ze stanu emocjonalnego, a także z występowania stanów lękowych, nasilonego stresu albo hipochondrii.
Kolejny powód związany jest z przeciążeniem kręgosłupa, czemu sprzyja pozycja siedząca, a także praca, która wymaga schylania się, podnoszenia oraz dźwigania, ale też nadwaga, otyłość i brak odpowiedniej dawki ruchu. Bóle mogą się również pojawiać w związku z nieprawidłowościami w obrębie krążków międzykręgowych, takich jak degeneracja krążka międzykręgowego oraz przepuklina.
Leczenie bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa
W walce z bólem pomocne są leki przeciwbólowe, które można kupić w aptece bez recepty. Najlepiej sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), gdyż zmniejszają nie tylko ból, ale i stan zapalny. Przykładem takiego NLPZ jest np.: deksketoprofen, który dostępny jest teraz bez recepty w dawce w jakiej był na receptę. Szybko zmniejsza ból i w przypadku ostrego bólu można go przyjąć na pusty żołądek.
Zawsze przed przyjęciem jakiegokolwiek leku trzeba zapoznać się z ulotką przylekową, przestrzegać wskazań i przeciwskazań oraz zarejestrowanego dawkowania, a najlepiej skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą. Poza tym pomóc mogą również ciepłe albo zimne okłady, a także fizjoterapia, która będzie obejmowała masaże, kinezyterapię oraz specjalnie dobrane ćwiczenia. Można również zdecydować się na domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę. Wśród nich wymienia się m.in. gorącą kąpiel, okłady z octu jabłkowego albo kompres z ciepłego ryżu.
[1] I. Milanow, Zespół bólowy kręgosłupa [w:] Pediatr. Med. Rodz., 2014, 10 (3), s. 253-264.
[2] M. Zawadka, A. Fijewski, P. Gawda, Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe [w:] Geriatria, 2017, 11, s. 56-65.