Wakacje w pełni, a my zakatarzeni, kichamy, trzęsiemy się z gorączki i pytamy: jak to możliwe, że latem dopadło nas przeziębienie? Tymczasem choroba o tej porze roku, to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza teraz, gdy towarzyszą nam ogromne wahania temperatur. Raz mamy upał, raz zimno. Taka aura może osłabić odporność organizmu. Wówczas o infekcję nietrudno. A wystarczy przestrzegać kilku zasad, by nie spędzić wakacji w łóżku.
Skąd ten kaszel i katar?
Wbrew pozorom latem bardzo łatwo o przeziębienie. Rozgrzani słońcem na plaży, wskakujemy do chłodnej wody, albo pijemy bardzo zimne napoje czy jemy zmrożone lody. Taka szybka ochłoda powoduje gwałtowne kurczenie się naczyń krwionośnych, śluzówka gardła jest niedokrwiona i staje się podatna na choroby. Po szybkim zjedzeniu porcji zimnych lodów, czy wypiciu zmrożonego napoju możemy nabawić się bólu gardła lub, w najgorszym wypadku, anginy.
Wybierając się na dłuższy spacer czy wycieczkę często nie myślimy o tym, że letnie, szczególnie sierpniowe wieczory bywają chłodne i przydałby się sweter, tymczasem nieodpowiednio ubrani szybko tracimy ciepło. Zachorowaniom sprzyja także pogoda, która w Polsce w czasie lata bywa bardzo zmienna.
Na letnie infekcje górnych dróg oddechowych często cierpią też osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. W upalne dni, w porównaniu z temperaturą za oknem jest w nich nawet o kilkanaście stopni chłodniej. Nagłe wejście z upału do klimatyzowanego biura jest szokiem dla organizmu, który potrzebuje czasu, by oswoić się z inną temperaturą. Podobnie jest w przypadku korzystania z klimatyzowanego samochodu. Wsiadając do chłodnej kabiny w upalny dzień narażamy się na nagłe zmiany temperatur.
Jak uniknąć przeziębienia w środku lata?
- lody należy spożywać wolno, małymi porcjami,
- bardzo zimne napoje powinno się nieco ocieplić (np. przez dolanie ciepłej wody),
- przed zanurzeniem się w zimnej wodzie trzeba przyzwyczaić do niej organizm, najlepiej pod chłodnym prysznicem (są dostępne na niektórych plażach), albo delikatnie polewając chłodną wodą kark i klatkę piersiową,
- nie należy zbyt długo przebywać w zimnej wodzie, bo taka kąpiel może się skończyć zapaleniem pęcherza moczowego,
- pracując w klimatyzowanym pomieszczeniu trzeba zadbać, by różnica temperatur za oknem i w naszym pokoju nie była zbyt duża,
- należy zadbać o strój odpowiedni do pogody, w chłodniejsze dni, wieczory, na spacer nadmorska plażą warto zabrać sweter, czy kurtkę od wiatru, a w upał nosić nakrycie głowy,
- warto też pamiętać o właściwej diecie, lekkiej, bogatej w świeże owoce i warzywa i codziennej aktywności fizycznej.
Ważne: nagły skok do zimnej wody po kilku godzinach leżenia na plaży może się skończyć wstrząsem termicznym. Jest to stan zagrażający życiu.