Czy wiesz, że nawet 98% Polaków ma problemy z zębami? Jednocześnie co najmniej kilka milionów naszych rodaków nigdy nie było u stomatologa. Z reguły wybieramy się do dentysty dopiero wtedy, gdy stan uzębienia jest przyczyną znacznych dolegliwości bólowych, a leczenie musi być już inwazyjne. Takich terapii można unikać, jeśli tylko zachowana będzie profilaktyka stomatologiczna. Sprawdź, jakie zabiegi wchodzą w jej zakres.
Zapobieganie próchnicy i innych schorzeń zębów
Największą bolączką Polaków w zakresie chorób zębów jest próchnica. Okazuje się, że boryka się z nią nawet 90% dzieci. Aby jej zapobiegać, konieczna jest przede wszystkim codzienna higiena jamy ustnej oraz staranne mycie zębów i czyszczenie języka. Jeśli chcesz robić to naprawdę rzetelnie, podczas wizyty kontrolnej, poproś stomatologa o dobranie odpowiedniej szczoteczki, nici dentystycznych oraz pasty do zębów. W zależności od indywidualnych potrzeb Twoich zębów szczoteczka może mieć twarde lub miękkie włosie, zaś pasta mieć właściwości wybielające, ochronne albo lecznicze, na przykład w przypadku nadwrażliwości dziąseł i szkliwa.
Dentysta wskaże także odpowiednią dietę, dzięki której Twój uśmiech będzie zawsze śnieżnobiały, a zęby zdrowe. Z codziennego menu wykluczyć należy na pewno cukier, ale również używki typu kawa. Szkodliwe jest również palenie papierosów.
Lakowanie, lakierowanie, piaskowanie i skaling
Wszystkie tego rodzaju zabiegi profilaktyczne wykonasz podczas standardowej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym, na przykład w DP MED. Specjalista dobierze je wedle Twoich indywidualnych potrzeb oraz stanu uzębienia.
Lakowanie polega na pokryciu zębów i szczelin pomiędzy nimi specjalnym preparatem na bazie żywicy. Lak będzie chronił zęby przed bakteriami, które są najczęstszą przyczyną próchnicy. Tego rodzaju zabieg może być wykonywany zarówno na zębach mlecznych u dzieci, jak i na zębach stałych.
Przeciwpróchniczo działa także lakierowanie zębów. To równie nieinwazyjny zabieg profilaktyczny, który polega na nałożeniu na zęby specjalnej pasty z fluorem. Działa ona również wzmacniająco i ochronnie na szkliwo.
W celu poprawy higieny jamy ustnej, ale również przywrócenia zębom blasku i białego koloru stosuje się zabieg piaskowania. Piaskowanie pozwala usunąć kamień i osad nazębny, jest zabiegiem szybkim i nieinwazyjnym.
Ostatnim z profilaktycznych zabiegów, jakie wykonywane są w ramach kontrolnych wizyt u stomatologa jest skaling. Jego zadaniem jest nie tylko usunięcie kamienia nazębnego, ale również dbanie o dziąsła.
Aby dbać o zęby i higienę całej jamy ustnej w sposób wystarczający, najlepiej przeprowadzać te zabiegi podczas jednej wizyty. Należy je powtarzać regularnie, przynajmniej dwa razy w roku. Wizyty u dentysty co 6 miesięcy pozwolą również szybko reagować na ewentualne choroby zębów i naprawiać ubytki bez konieczności inwazyjnego, długotrwałego i kosztownego leczenia. Należy pamiętać, że nie każda terapia jest refundowana.