Niektóre zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, choć niegroźne, mogą skutecznie pogorszyć komfort życia chorego. Jeżeli nawet po spożyciu niezbyt obfitego posiłku pojawiają się nadmierne gazy, wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku, trzeba zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Przyczyn takich dolegliwości jest wiele, a jedną z najczęściej diagnozowanych jest IBS, czyli zespół jelita drażliwego. Schorzenie to wymaga indywidualnej terapii i wdrożenia odpowiedniej diety, która, według wielu specjalistów, powinna być bogata w probiotyki.
Probiotyki sprzyjają złagodzeniu dolegliwości przy IBS
Zespół jelita drażliwego to dość częsty problem, który może dotykać nawet ok. 10-20% populacji. Schorzenie to objawia się różnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, co może w wysokim stopniu wpłynąć na pogorszenie jakości życia.
Do najczęstszych objawów jelita drażliwego zaliczamy:
- bóle brzucha,
- biegunki lub zaparcia,
- nieregularne wypróżnienia,
- wzdęcia,
- nadmierne gazy,
- uczucie ciężkości w żołądku.
Wszystkie te symptomy mogą być połączone z innymi dolegliwościami, które z pozoru nie są powiązane z układem pokarmowym, np. osłabienie, rozdrażnienie czy bóle pleców.
Badania wykazują, że u osób, cierpiących na IBS niejednokrotnie dochodzi do bakteryjnego przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, co może zaostrzać objawy. W takich przypadkach z pomocą przychodzą właśnie probiotyki.
Rola probiotyków w diecie osób z zespołem jelita drażliwego
Probiotyki, czyli tzw. dobre bakterie generalnie mają zdolność do łagodzenia wzdęć i dyskomfortu jelitowego. W terapii IBS bardzo ważne jest jednak dobranie odpowiedniego szczepu bakterii, gdyż nie każdy z nich będzie wykazywał takie samo działanie na dane objawy. Badania pokazują, że popularne pałeczki kwasu mlekowego mogą okazać się mało skuteczne w przypadku łagodzenia symptomów zespołu jelita drażliwego. Korzystniej jest postawić na bakterie z rodziny Bifidobacterium, a u dzieci Lactobacillus rhamnosus, gdyż mogą one zmniejszać ból brzucha i regulować pracę jelit w wyższym stopniu.
Czy naturalne probiotyki pomogą w złagodzeniu objawów IBS?
W leczeniu zespołu jelita drażliwego najczęściej stosuje się preparaty probiotyczne. Badania nie wykazały bezpośredniego wpływu naturalnych probiotyków na złagodzenie symptomów choroby, aczkolwiek wciąż zaleca się je w diecie chorych na IBS, ponieważ pomagają skutecznie przywrócić równowagę mikroflory jelitowej. Warto więc menu wzbogacić o kefiry, maślanki, jogurty naturalne, a także kiszoną kapustę, ogórki czy kwas chlebowy.
Zespół jelita drażliwego to schorzenie, które nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, a jednak osoby, cierpiące na tę przypadłość często skarżą się na znaczne pogorszenie jego komfortu. Objawy wywoływane przez IBS to nie tylko dolegliwości bezpośrednie, ale też połączone z nimi inne symptomy, takie jak: spadek pewności siebie, niedobory witaminowe (zwłaszcza przy postaci biegunkowej), częste bóle głowy, problemy z koncentracją, wycofanie społeczne.