Probiotyki

Probiotyki w zespole jelita drażliwego. Dlaczego warto wprowadzić je do diety?

Niektóre zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, choć niegroźne, mogą skutecznie pogorszyć komfort życia chorego. Jeżeli nawet po spożyciu niezbyt obfitego posiłku pojawiają się nadmierne gazy, wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku, trzeba zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Przyczyn takich dolegliwości jest wiele, a jedną z najczęściej diagnozowanych jest IBS, czyli zespół jelita drażliwego. Schorzenie to wymaga indywidualnej terapii i wdrożenia odpowiedniej diety, która, według wielu specjalistów, powinna być bogata w probiotyki.

Probiotyki sprzyjają złagodzeniu dolegliwości przy IBS

Zespół jelita drażliwego to dość częsty problem, który może dotykać nawet ok. 10-20% populacji. Schorzenie to objawia się różnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, co może w wysokim stopniu wpłynąć na pogorszenie jakości życia.

Do najczęstszych objawów jelita drażliwego zaliczamy:

  • bóle brzucha,
  • biegunki lub zaparcia,
  • nieregularne wypróżnienia,
  • wzdęcia,
  • nadmierne gazy,
  • uczucie ciężkości w żołądku.

Wszystkie te symptomy mogą być połączone z innymi dolegliwościami, które z pozoru nie są powiązane z układem pokarmowym, np. osłabienie, rozdrażnienie czy bóle pleców.

Badania wykazują, że u osób, cierpiących na IBS niejednokrotnie dochodzi do bakteryjnego przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, co może zaostrzać objawy. W takich przypadkach z pomocą przychodzą właśnie probiotyki.

Rola probiotyków w diecie osób z zespołem jelita drażliwego

Probiotyki, czyli tzw. dobre bakterie generalnie mają zdolność do łagodzenia wzdęć i dyskomfortu jelitowego. W terapii IBS bardzo ważne jest jednak dobranie odpowiedniego szczepu bakterii, gdyż nie każdy z nich będzie wykazywał takie samo działanie na dane objawy. Badania pokazują, że popularne pałeczki kwasu mlekowego mogą okazać się mało skuteczne w przypadku łagodzenia symptomów zespołu jelita drażliwego. Korzystniej jest postawić na bakterie z rodziny Bifidobacterium, a u dzieci Lactobacillus rhamnosus, gdyż mogą one zmniejszać ból brzucha i regulować pracę jelit w wyższym stopniu.

Czy naturalne probiotyki pomogą w złagodzeniu objawów IBS?

W leczeniu zespołu jelita drażliwego najczęściej stosuje się preparaty probiotyczne. Badania nie wykazały bezpośredniego wpływu naturalnych probiotyków na złagodzenie symptomów choroby, aczkolwiek wciąż zaleca się je w diecie chorych na IBS, ponieważ pomagają skutecznie przywrócić równowagę mikroflory jelitowej. Warto więc menu wzbogacić o kefiry, maślanki, jogurty naturalne, a także kiszoną kapustę, ogórki czy kwas chlebowy.

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, które nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, a jednak osoby, cierpiące na tę przypadłość często skarżą się na znaczne pogorszenie jego komfortu. Objawy wywoływane przez IBS to nie tylko dolegliwości bezpośrednie, ale też połączone z nimi inne symptomy, takie jak: spadek pewności siebie, niedobory witaminowe (zwłaszcza przy postaci biegunkowej), częste bóle głowy, problemy z koncentracją, wycofanie społeczne.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Zima to czas, kiedy nasze ciało wymaga szczególnej troski. Niskie temperatury, suche powietrze, ograniczona ilość słońca i zmniejszona aktywność fizyczna mogą sprawić, że skóra
Jesienne przesilenie to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce pojawia się rzadziej, a nasz organizm zaczyna reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.