Odruch wymiotny przy kaszlu

Odruch wymiotny – dlaczego występuje w kaszlu?

Kaszel to bardzo ważny element obronny organizmu. Najczęściej wyróżnia się kaszel suchy i mokry, ale można jeszcze m.in. wymienić kaszel świszczący albo alergiczny. Bywa, że występuje on cały czas albo tylko rano, wieczorem lub w nocy. U niektórych osób wraz z kaszlem pojawia się odruch wymiotny. Co może oznaczać taka reakcja przy kaszlu?

Odruch wymiotny przy kaszlu

Jak już wspomniano, można wymienić różne rodzaje kaszlu, ale najczęściej mówi się o kaszlu suchym i mokrym. U niektórych osób intensywny kaszel jest przyczyną wymiotów i to głównie u małych dzieci. Przeważnie nie jest to dodatkowy objaw ogólnej choroby, a tylko reakcja organizmu na nadmiar połkniętej wydzieliny, co u maluchów jest naturalnym odruchem.

Czasami zdarza się tak, że silny duszący kaszel, który prowadzi do wymiotów, pojawia się przebiegu infekcji, której przyczyną jest bakteria Bordetella pertussis. To właśnie ona powoduje krztusiec, inaczej koklusz. Jest to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, czyli bakteryjne zapalenie tchawicy oraz oskrzeli, wywołane przez zakażenie pałeczką krztuśca. Objawem tej choroby jest silny i napadowy kaszel oraz duszność, świst oddechowy, a także wymioty pod koniec napadu kaszlu.

Leczenie kaszlu u osób dorosłych

Sposób leczenia kaszlu[1] zależy od jego rodzaju oraz przyczyny. Przy kaszlu suchym, który jest męczący i uciążliwy, należy stosować leki przeciwkaszlowe. Ich zadaniem jest zmniejszenie częstości oraz natężenia dolegliwości poprzez hamowanie odruchu kaszlowego. Można tutaj dodatkowo zastosować domowe sposoby na kaszel. W tym przypadku sprawdzi się picie dużej ilości płynów i zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Natomiast przy mokrym należy stosować lek na kaszel, który będzie rozrzedzał zalegającą wydzielinę oraz ułatwiał odkrztuszanie. Takie leki zawierają w swoim składzie ambroksol, a jest to substancja czynna, która skutecznie rozrzedza wydzielinę, przez co łatwiejsze staje się jej odkrztuszenie. Przy kaszlu mokrym również można stosować domowe sposoby. Tutaj sprawdzi się syrop z cebuli, inhalacje oraz oklepywanie. Jednak należy pamiętać, że podczas mokrego kaszlu nie powinno się stosować leków hamujących odruch kaszlu, gdyż to może spowolnić proces usuwania wydzieliny z dróg oddechowych. Jeśli kaszel nie mija, a do tego dochodzą inne objawy, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Leczenie kaszlu u dzieci

W leczeniu kaszlu u dzieci[2] najczęściej stosowane są syropy, a najbezpieczniejsze są te roślinne na bazie np. prawoślazu, porostu islandzkiego czy też babki lancetowatej. Dzieciom lepiej jest nie podawać syropów przeciwkaszlowych, które mają w swoim składzie kodeinę, butamirat i dekstrometorfan, ponieważ mogą one uzależniać i nie są wskazane do stosowania u najmłodszych. Leków z butamiratem nie mogą stosować dzieci poniżej drugiego roku życia, a leków z dekstrometorfanem nie mogą brać dzieci poniżej trzech lat. Z kolei syropy z kodeiną są przeciwwskazane u dzieci poniżej dwunastego roku życia. Kiedy dziecko ma kaszel i gdy do tego dochodzą jeszcze dodatkowe objawy, warto zgłosić się do lekarza.


[1] R. Krenke, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] „Lekarz POZ”, 6/2018, s. 9-31.

[2] Z. Doniec, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ [w:] „Lekarz POZ”, 4/2016, s. 21-51.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Obecny rynek produktów kosmetycznych obfituje w wiele różnych marek. Gros z nich stanowią międzynarodowe giganty, wypełniające większość rynku. Przy tak dużej konkurencji rodzime firmy
Duszący kaszel to dolegliwość, która może być bardzo męcząca i uciążliwa, szczególnie gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być spowodowany różnymi czynnikami, od