Opryszczka

Nawracająca opryszczka na ustach – jak się jej pozbyć?

Opryszczka na ustach to sprawiająca dużo problemów i niekomfortowa dolegliwość, która gdy raz się pojawi – lubi powracać w najmniej oczekiwanym momencie. Zauważyłeś korelację pomiędzy porą roku, stanem zdrowia albo okresem wzmożonego stresu, a pojawieniem się „zimna” na Twoich ustach? Dlaczego tak jest? Jak uniknąć pojawienia się nieestetycznej i bolesnej zmiany? Dowiedz się więcej na ten temat!

Wirus opryszczki – charakterystyka

Wirus opryszczki należy do grupy wirusów Herpes i jest określany skrótem HSV – Herpes Simplex Virus. Wyróżnia się dwa typy HSV – 1 i 2. Pierwszy z wirusów powoduje zazwyczaj opryszczkę górnej części ciała – zwykle na wardze i w jamie ustnej. HSV-2 jest kojarzony z opryszczką narządów płciowych, chociaż również może powodować typową opryszczkę wargową. Zmiany chorobowe nie różnią się wyglądem niezależnie od lokalizacji.

Do zakażenia może dojść poprzez kontakt:

 • bezpośredni z wydzieliną pęcherzykową,
 • ze śliną,
 • z błonami śluzowymi i skórą, np. przy piciu z jednego kubka, używaniu tych samych sztućców czy podczas pocałunków,
 • drogą kontaktów seksualnych (głównie HSV-2).

Objawy opryszczki są dość charakterystyczne. Początkowo stwierdza się przeczulice, świąd i pieczenie skóry. Zazwyczaj po 3 dniach powstają małe, bolesne pęcherzyki zapalne wypełnione bezbarwnym płynem. Mają one tendencje do pękania i wówczas powstają bolesne owrzodzenia. W typowej opryszczce wargowej objawy utrzymują się około 10 dni.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie opryszczki?

Wirus opryszczki charakteryzuje się zdolnością do pozostawania w organizmie człowieka na stałe po tym, gdy dojdzie do zakażenia. Związane jest to z pozostawaniem wirusa w stanie uśpienia w zwojach nerwowych. Nazywa się to zakażeniem latentnym. Pod wpływem różnych czynników wirus opryszczki ulega aktywacji na nowo i wywołuje objawy, czyli opryszczkę nawrotową. Tak więc kto raz uległ zakażeniu wirusem opryszczki, już zawsze ma go obecnego w organizmie. Sprawia to, że może on być wydzielany w ślinie i wywoływać nawroty zmian opryszczkowych. Wniosek jest niestety taki, że nie jest możliwe całkowite wyleczenie opryszczki.

Opryszczka koło ust − dlaczego ciągle wraca?

Jak już wspomniano w poprzednim akapicie, wirus opryszczki po wniknięciu do organizmu pozostaje w nim już na zawsze, lokując się w zwojach nerwowych. W określonych sytuacjach może stamtąd wędrować i wywoływać opryszczkę wargową. Aktywacja zakażenia związana jest zazwyczaj z działaniem na organizm czynników takich jak:

 • zakażenie górnych dróg oddechowych,
 • gorączka,
 • przemęczenie,
 • urazy,
 • zabiegi stomatologiczne,
 • miesiączka,
 • stres,
 • niedożywienie,
 • wychłodzenie.

Często nie można zidentyfikować, co wywołało nawrót opryszczki. Mogą one pojawiać się w odstępach lat, miesięcy, tygodni, ale nawet i dni. Zazwyczaj z czasem występuje tendencja do łagodniejszego przebiegu i coraz rzadszych nawrotów opryszczki.

Leczenie opryszczki wargowej

Mimo tego, że objawy opryszczki wargowej bywają męczące, to przy niewielkim nasileniu zmian leczenie nie jest wymagane. W części przypadków stosuję się miejscowo pastę cynkową oraz maści zawierające:

 • acyklowir,
 • tromandatynę,
 • dokonazol.

W cięższych postaciach choroby podaje się acyklowir w postaci tabletek. Stanowi on podstawowy lek w terapii opryszczki. Hamuje namnażanie się wirusa HSV-1 i HSV-2 poprzez blokowanie syntezy DNA.

Opryszczka w ciąży, u niemowlaka

W związku z licznymi zmianami zachodzącymi w organizmie w czasie trwania ciąży, kobiety ciężarne są szczególnie narażone na zakażenie opryszczką. Dlatego w tym okresie pojawia się ona statystycznie częściej. Pojawienie się opryszczki w ciąży może być powodem do niepokoju. Jednak nie zawsze stanowi ona zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Zależy to od lokalizacji opryszczki i czy jest to pierwotne zakażenie, czy nawrót infekcji. Przy nawrocie opryszczki wargowej nie istnieje zagrożenie dla płodu. Problemem jest pierwotne (pierwszorazowe) zakażenie. Wówczas istnieje ryzyko przejścia zakażenia do dziecka i wywołania wad wrodzonych. Również pierwotna infekcja w obrębie narządów płciowych wirusem HSV-1 i HSV-2 stanowi zagrożenie infekcją wewnątrzmaciczną.

Ponadto aktywne zmiany opryszczkowe w drogach rodnych są wskazaniem do zakończenia ciąży cięciem cesarskim. Wynika to z ryzyka zakażenia dziecka podczas porodu. Pojawienie się opryszczki u ciężarnej jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem prowadzącym. Stosuje się wówczas odpowiednie leki przeciwwirusowe.

Bibliografia

 1. Położnictwo i Ginekologia, pod red. Bręborowicz G. Poznań 2015.
 2. Interna Szczeklika, pod red. Gajewski P. Kraków 2020.
 3. Choroby zakaźne i pasożytnicze, pod red. Cianciara J. Lublin 2012.
Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ