Kurzajki

Kurzajki – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Wyglądają nieestetycznie, przeszkadzają i ciężko się ich pozbyć. Brodawki, zwykłe zwane potocznie kurzajkami, najczęściej pojawiają się na dłoniach lub stopach, choć umiejscowić mogą się również w innych częściach ciała np. obok nosa. Można się ich nabawić w każdym wieku, ale zwykle są zmorą dzieci… i ich rodziców.

Skąd się biorą kurzajki?

Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ma on wiele typów, jedne wywołują opryszczkę, inne przyczyniają się do zachorowania na raka szyjki macicy, a jeszcze inne do pojawienia się kurzajek.

Zakażenie wirusem odpowiedzialnym za powstanie kurzajek następuje najczęściej przez kontakt z chorą osobą lub korzystanie ze wspólnego ręcznika albo innych przedmiotów. Ogromną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby odgrywa środowisko wodne np. basen, a także spadek odporności organizmu. Z tego powodu właśnie kurzajki często dopadają dzieci. Chorujące przedszkolaki, które bawią się w przedszkolu tymi samymi zabawkami, chodzą na basen łatwo ulegają zakażeniom.

Jak wyglądają kurzajki?

Kurzajki łatwo rozpoznać. Są dobrze odgraniczone od reszty skóry, tworzą grudki i guzki różnej wielkości. Mniejsze mają barwę otaczającej skóry, większe są ciemniejsze. Kurzajki mogą być pojedyncze lub mogą być usiane obok siebie.

Jak pozbyć się kurzajek?

Im wcześniej rozpocznie się ich leczenie, tym większe są szansę na wyleczenie bez konieczności sięgania po radykalne metody i rozprzestrzenienie się choroby. Małe dzieci drapią kurzajki, a tego robić się nie powinno, ponieważ ich rozdrapywanie może spowodować, że rozsieją się po całym ciele.

Likwidację kurzajek powinno się zacząć od zastosowania metod najprostszych. Czasami wystarcza ich lapisowanie lub zamrożenie (patyczek lapisowy i zamrażacz – ciekły azot – można samemu kupić w aptece). Niekiedy skuteczne są preparaty w płynie i żelu (również dostępne w aptece). Gdy to nie pomaga warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub poprzez łyżeczkowanie. Skutecznym sposobem leczenia kurzajek jest też elektrokoagulacja.

Domowe sposoby na kurzajki

Niektórzy twierdzą, że niezastąpionym środkiem jest glistnik, nazywany jaskółczym zielem. Tę roślinę o żółtych kwiatkach można spotkać przy drogach i na skraju lasów. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowo – żółty sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. I właśnie tym sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Po kilku dniach powinna zniknąć. Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Obecny rynek produktów kosmetycznych obfituje w wiele różnych marek. Gros z nich stanowią międzynarodowe giganty, wypełniające większość rynku. Przy tak dużej konkurencji rodzime firmy
Duszący kaszel to dolegliwość, która może być bardzo męcząca i uciążliwa, szczególnie gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być spowodowany różnymi czynnikami, od