Trądzik uznawany jest za najczęściej występującą chorobę dermatologiczną na świecie. Wylicza się, że boryka się z nią nawet 8% całej populacji, a w okresie dojrzewania pojawia się u 80% osób. Trądzik jest przyczyną dużych kompleksów, ponieważ niestety najczęściej pojawia się na skórze twarzy. Powoduje szpecące, nierzadko trudne do usunięcia zmiany zapalne, zaś bagatelizowany może przyczyniać się do występowania trwałych blizn. Jak wyleczyć i pozbyć się trądziku raz na zawsze? Metody leczenia muszą być dobierane indywidualnie, po uwzględnieniu rodzaju choroby skórnej oraz jej nasilenia.
Rodzaje i przyczyny trądziku
Dermatolodzy podkreślają, że przyczyny występowania trądziku są różne i mogą pojawiać się samodzielnie albo jako zespół przyczyn. Najczęściej diagnozowany jest trądzik w okresie dojrzewania, a jego przyczyną są zaburzenia hormonalne albo nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Okazuje się jednak, że trądzik skórny może być dziedziczony, występuje jako efekt złego odżywiania, stosowania używek, takich jak alkohol czy palenie papierosów. Pojawienie się trądziku może być również wywołane przewlekłym stresem lub niewłaściwą higieną.
Trądzik pospolity
Najczęściej rozpoznawanym rodzajem trądziku jest trądzik pospolity, inaczej zwany młodzieńczym. Pojawia się jako skutek zaburzeń hormonalnych w okresie pokwitania, a jego bezpośrednią przyczyną jest zwiększona produkcja hormonu zwanego androgen. Odpowiada on za zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Odmianą trądziku młodzieńczego albo w bardziej zaawansowanym stadium występowania objawów jest trądzik ropowniczy.
Trądzik skupiony
Rodzajem trądziku, na który cierpią przede wszystkim mężczyźni, jest trądzik skupiony. Zmiany skórne w jego przypadku są duże i zaawansowane, pojawiają się nie tylko na skórze twarzy, ale również na szyi, plecach, pod pachami czy na pośladkach. Bagatelizowany pozostawia trwałe blizny. Skłonność do pozostawiania blizn ma również trądzik bliznowaty.
Trądzik różowaty
Jednym z najczęściej rozpoznawanych u kobiet rodzajem trądziku jest trądzik różowaty. Uznawany jest za chorobę przewlekłą, a jej cechą charakterystyczną są poszerzone naczynia krwionośne. W odróżnieniu od wszystkich innych typów trądziku, w jego przypadku nie występują zaskórniki.
Sposoby leczenia trądziku
Leczenie trądziku zawsze powinno przebiegać pod kontrolą dermatologa. To lekarz dobiera odpowiednią terapię, uwzględniając rodzaj choroby, jej nasilenie oraz ogólny stan pacjenta i jego możliwości w zakresie wykorzystywanych metod leczniczych.
Oczyszczanie i pielęgnacja skóry
Bez względu na typ trądziku, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry ze stanami zapalnymi, a priorytetem jest jej właściwe oczyszczanie. Łagodzenie zmian skórnych powinno przebiegać poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz kosmetyków, również tych kolorowych. Pielęgnację skóry twarzy z zastosowaniem dermokosmetyków również powinien dobrać dermatolog.
W ramach skutecznego leczenia trądziku najlepszą metodą jest połączenie różnych sposobów walki z niekorzystnymi zmianami skórnymi. Oprócz zmiany nawyków żywieniowych i stosowania właściwej pielęgnacji skóry, zalecane jest leczenie doraźne, miejscowe. W tym celu świetnie sprawdzają się kremy, serum czy maści, które w składzie zawierają witaminę A. To ona reguluje pracę gruczołów łojowych.
Zabiegi i domowe sposoby
Doskonałe rezultaty wykazują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak peelingi złuszczające czy mikrodermabrazja, a osoby borykające się z trądzikiem mogą również wykorzystać domowe sposoby. W tym celu sprawdzą się olejki naturalne, między innymi rycynowy, herbaciany czy lawendowy, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Korzystne działanie wykazują też tzw. parówki na twarz z siemienia lnianego, rumianku bądź rozmarynu. Kiedy nieinwazyjne metody walki z trądzikiem przynoszą nikłe rezultaty, zaleca się włączenie terapii lekami, które w swoim składzie zawierają antybiotyki oraz retinoidy. Te leki działają jednocześnie przeciwzapalnie, ale też hamują produkcję łoju.