Zapalenie płuc, a także zapalenie oskrzeli są do siebie bardzo podobne, gdzie ich najważniejszym objawem jest kaszel. Do zapalenia oskrzeli najczęściej dochodzi w wyniku działania wirusów, np. grypy, paragrypy oraz RSV, natomiast rzadziej jest ono spowodowane przez zakażenia bakteryjne. Z kolei odwrotnie jest przy zapaleniu płuc. Jakie są objawy i różnice pomiędzy zapaleniem płuc a zapaleniem oskrzeli? Jak można skutecznie leczyć obie te choroby?
Podobne objawy i różnice
Zapalenie płuc[1] jest to choroba, która swoim zasięgiem obejmuje pęcherzyki płucne, a także mniejsze oskrzeliki. Z kolei zapalenie oskrzeli dotyczy oskrzeli, które można znaleźć w wyższych partiach dróg oddechowych. Jednak obraz kliniczny tych chorób jest do siebie bardzo podobny. I w jednym, i w drugim zapaleniu zauważalne są następujące objawy:
- gorączka,
- ból mięśni,
- kaszel z odkrztuszaniem śluzowej albo ropnej wydzieliny.
Poza tym zapalenie płuc ma ciężki przebieg, gdyż może dojść do pojawienia się duszności, a także niewydolności oddechowej u osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Inne problemy diagnostyczne tych chorób wynikają z tego, że zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli[2] mają podobne objawy osłuchowe. W przypadku zapalenia płuc słyszalne jest rzężenie drobnobańkowe, gdy przykłada się słuchawkę stetoskopu do klatki piersiowej, ale też mogą one współwystępować ze świstami oraz furczeniami, które są charakterystyczne dla zapalenia oskrzeli.
Diagnostyka różnicująca zapalenia płuc oraz zapalenia oskrzeli
Bardzo często odróżnienie od siebie tych dwóch chorób jest bardzo trudne. Jest to związane także z tym, że zapalenie oskrzeli może przekształcać się w zapalenie płuc. Dlatego też diagnozę zapalenia oskrzeli stawia się na podstawie wykluczenia cech, które są charakterystyczne dla zapalenia płuc, a jest to:
- zwiększenie rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę,
- zwiększenie częstotliwości oddechów powyżej 24 na minutę,
- podwyższenie temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza.
Diagnozę pomaga również ustalić wykonanie badania, jakim jest RTG klatki piersiowej. Natomiast w sytuacji, gdy w badaniach laboratoryjnych krwi występuje leukocytoza neutrofilowa, będzie to wskazywało na przyczynę bakteryjną, a także na możliwość występowania zapalenia płuc.
Jeśli u osoby chorej pojawiają się objawy zapalenia oskrzeli, do których zalicza się ogólne rozbicie, bóle mięśni, a także złe samopoczucie w sezonie jesienno-zimowym, to wtedy warto zdecydować się na zrobienie testu na grypę.
Leczenie zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc
W jednej oraz w drugiej chorobie trzeba zwrócić uwagę na łagodzenie objawów. Wtedy można stosować leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, a kiedy do tego pojawia się silny oraz produktywny kaszel, można zastosować leki, które mają w swoim składzie ambroksol. Jest to substancja czynna, która przyczynia się do zwiększenia wydzielania śluzu w drogach oddechowych, dzięki czemu ułatwione staje się odkrztuszanie, a do tego łagodzi kaszel. Jeśli dochodzi do nasilenia objawów, konieczne może być zastosowanie antybiotyku.
[1] Hryniewicz W., Albrechta P., Radzikowskiego A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016, s. 141-182.
[2] Doniec Z., Woźniak M., Zapalenie oskrzeli u dzieci, 2014, s. 32-41.