Czy wiesz, że co piąty dorosły Polak odczuwa szumy uszne? Najczęściej pojawiają się one po 60 roku życia, chociaż coraz częściej uskarżają się na nie młodzi pacjenci. Czy szumy uszne zwiastują groźną chorobę albo mogą powodować utratę słuchu? Jak sobie z nimi skutecznie radzić? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiono poniżej.
Przyczyny szumów usznych
Szumy uszne nie są chorobą, ale stanowią niezwykle uprzykrzającą codzienne funkcjonowanie dolegliwość. Mogą być objawem konkretnego schorzenia, ale nigdy same w sobie nie są jednostką chorobową. Nie oznacza to oczywiście, że szumy uszne można bagatelizować, wręcz przeciwnie — dla przywrócenia optymalnego komfortu codziennego życia należy je czym prędzej zwalczyć.
Przyczyny występowania szumów usznych są różne. Może je powodować duży hałas, podwyższone ciśnienie krwi, stres, niektóre leki (na przykład chinina czy leki przeciwnowotworowe na bazie platyny). Przyczyną szumów usznych mogą być również infekcje górnych dróg oddechowych, zwyrodnienia kręgosłupa, a w szczególności odcinka szyjnego. Powód występowania szumów może być również niezwykle prozaiczny, np. w wyniku zalegającej w uszach woskowiny.
Jak rozpoznać szumy uszne?
Pacjenci, których w swoim gabinecie przyjmuje laryngolog w DP Med, najczęściej uskarżają się na szmery, syczenie, gwizdanie, dzwonienie, piszczenie czy tykanie. Odgłosy te mogą występowa w różnej częstotliwości i natężeniu, natomiast zawsze są uciążliwe dla pacjenta. Powodują dekoncentrację uwagi, brak skupienia, rozdrażnienie i problemy z zasypianiem. Jednym słowem, zakłócają codzienne funkcjonowanie.
Czy szumy uszne da się wyleczyć?
Aby można było podjąć skuteczną terapię niwelującą szumy uszne, w pierwszej kolejności należy rozpoznać przyczynę ich występowania oraz podjąć specjalistyczną diagnostykę. Standardowo laryngolog wykonuje podstawowe badanie otolaryngologiczne oraz audiologiczne. Często wykorzystuje się również kwestionariusze oceniające skutki szumów usznych THI.
Jeśli zachodzi podejrzenie występowania szumów usznych jako następstwa innych chorób, laryngolog kieruje pacjenta do konkretnych specjalistów. Wykonywane są badania morfologiczne, neurologiczne, w tym rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.
Eliminacja szumów usznych odbywa się poprzez wyleczenie schorzenia, które je wywoływało. Pomocniczo stosować można terapię dźwiękiem, relaksacyjną, czy poznawczo-behawioralną.
Z reguły szumy uszne nie są poważną dolegliwością, nie mają negatywnych skutków w zakresie jakości słyszenia, czy trwałego uszkodzenia narządu słuchu. Nie ma jednak wątpliwości, że usunięcie szumów usznych jest konieczne dla zachowania jakości życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i tej zawodowej. Jeśli odczuwasz szumy uszne o różnym nasileniu, udaj się do laryngologa w celu profesjonalnej diagnostyki oraz podjęcia kuracji, która wyeliminuje Twój problem.