Częste odbijanie

Częste odbijanie – co może je powodować i czy należy się tym martwić?

Dbanie o odpowiednią dietę jest ważne i każdy powinien o tym pamiętać. Prawda jest jednak taka, że smaczne jedzenie nie zawsze jest zdrowe, a odmawianie sobie małych przyjemności dla wielu osób jest dużym  wyrzeczeniem. Nie ma też nic złego w tym, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na jakiś mały „kulinarny grzeszek”. Trzeba jednak liczyć się z problemami gastrycznymi, jakie niektóre z tych potraw mogą powodować. Jednym z nich jest odbijanie, które gdy zdarza się sporadycznie, nie stanowi powodu do zmartwień. Jeżeli jednak mamy do czynienia z częstym odbijaniem, warto dowiedzieć się, co może być jego przyczyną.

Częste odbijanie i ból brzucha – może to nieżyt żołądka?

Czujesz nagły, silny ból brzucha? Dokucza Ci bolesne odbijanie, uczucie pełności i inne problemy żołądkowe? To może być ostre zapalenie błony śluzowej żołądka. Jest to jednostka chorobowa, którą warto zacząć leczyć jak najszybciej, gdyż może ona skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie chorego. Nieżyt żołądka leczy się głównie odpowiednią dietą oraz inhibitorami pompy protonowej. Schorzenie to może mieć także postać przewlekłą, z mniej nasilonymi objawami, którą trudniej rozpoznać.

Częste odbijanie to charakterystyczny objaw refluksu żołądka

Jeżeli częste odbijanie związane jest z cofaniem się kwaśnej treści żołądka do przełyku i zgagą, może to być choroba refluksowa przełyku. Jest to dość częsta przypadłość, która nieleczona może prowadzić do zmian i stanów zapalnych w błonie śluzowej żołądka. Najczęstszą, choć niejedyną przyczyną powstania schorzenia jest nieprawidłowe funkcjonowanie zwieracza przełyku. Refluks leczy się również za pomocą IPP, jak również odpowiednią dietą i produktami, łagodzącymi dolegliwości trawienne.

Dlaczego ciągle mi się odbija? Czyżby to dyspepsja?

Dyspepsja lub też niestrawność czynnościowa to dość powszechne schorzenie, które jednak nie ma przyczyn w zmianach organicznych w ciele człowieka. Tak naprawdę wciąż jeszcze nie stwierdzono, dlaczego pojawiają się dolegliwości, jednak szacuje się, iż powodem są czynniki fizyczne, psychiczne i społeczne. U pacjentów ze zdiagnozowaną dyspepsją czynnościową opisywano  nadwrażliwość układu nerwowego w obrębie żołądka jako jeden z powodów występowania objawów. W tym przypadku oprócz odpowiedniej diety bardzo ważna jest obserwacja organizmu, aby stwierdzić, jakie czynniki wywołują zaostrzenie symptomów i starać się ich unikać.

Co może nam pomóc w walce z nadmiernym odbijaniem?

Częste odbijanie to nieprzyjemny symptom, chcąc z nim walczyć, najlepiej jest postawić na zdrową, lekkostrawną dietę. W przypadku, gdy dolegliwości, związane są ze zgagą, warto poszukać ich przyczyny, zwłaszcza jeżeli pojawiają się często. Gdy podejrzewamy, że przyczyna częstego odbijania leży w jakimś schorzeniu układu pokarmowego, warto zgłosić się do lekarza, który rozpisze odpowiednią terapię.

Choć wydaje się niepozorne, częste odbijanie może zakłócić komfort codziennego życia, dlatego warto starać się mu zapobiegać, a gdy występuje jako objaw choroby – leczyć.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Obecny rynek produktów kosmetycznych obfituje w wiele różnych marek. Gros z nich stanowią międzynarodowe giganty, wypełniające większość rynku. Przy tak dużej konkurencji rodzime firmy
Duszący kaszel to dolegliwość, która może być bardzo męcząca i uciążliwa, szczególnie gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być spowodowany różnymi czynnikami, od