Choroba wrzodowa

Bóle głodowe w nocy? To może być choroba wrzodowa

Uporczywe bóle brzucha, ssanie w żołądku, a do tego wzdęcia, zgaga i mdłości? O tej porze roku wiele osób zaczyna odczuwać tego typu dolegliwości. Nie wolno ich lekceważyć. To mogą być objawy choroby wrzodowej.

Helicobacter pylori – główna przyczyna wrzodów

Objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy często nasilają się wiosną i jesienią. Ma to związek ze spadkiem odporności organizmu i uaktywnieniem bakterii Helicobacter pylori głównego sprawcy wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przez lata uważano, że główną przyczyną powstawania wrzodów są stres, złe odżywianie się, palenie papierosów, alkohol czy nadużywanie leków przeciwzapalnych. Czynniki nadal odgrywają rolę w rozwoju choroby, ale główną przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori.  Jest ona obecna u niemal wszystkich pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy i u 80 proc. z chorobą wrzodową żołądka. Bakterią można zarazić się podczas pocałunku, czy też przez używanie źle umytych sztućców.

Warto wiedzieć: choroba wrzodowa może dotknąć osoby w każdym wieku, ale najczęściej występuje u ludzi młodych i w średnim wieku. Trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Objawy choroby wrzodowej

Przy wrzodach żołądka charakterystyczny jest ból brzucha, ssanie, zgaga, pieczenie, mdłości a nawet wymioty, które nasilają się po jedzeniu.

Przy wrzodach dwunastnicy, które są trzy razy częstsze, dolegliwości bólowe, zwłaszcza bóle głodowe zaostrzają się w nocy oraz zaraz po przebudzeniu się. Warto widzieć, że przyczyną dolegliwości nie muszą być rozległe ubytki w błonie śluzowej, lecz nawet niewielkie nadżerki.

Leczenie choroby wrzodowej

Dolegliwości bólowe sugerujące chorobę wrzodową wymagają leczenia. Ich zlekceważenie może doprowadzić do groźnych powikłań: krwawienia z przewodu pokarmowego albo przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego.
Badaniem, które jest wykorzystywane w diagnostyce choroby jest gastroskopia. Polega ona na wprowadzeniu przez przełyk giętkiego aparatu i oglądaniu na ekranie monitora błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Chorobę najczęściej leczy się antybiotykami i lekami hamującymi wydzielanie kwasu w żołądku. Terapia z reguły jest skuteczna. W przypadku powikłań choroby wrzodowej: perforacji wrzodu, nawracających krwawień z przewodu pokarmowego lub braku poprawy, po leczeniu farmakologicznym stosuje się leczenie chirurgiczne.

Pamiętaj: osoby cierpiące na chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy nie powinny spożywać potraw, które nasilają wydzielanie kwasów żołądkowych i zaostrzają objawy choroby. Powinny unikać kawy, mocnej herbaty, alkoholu, tłustych zup, smażonego, tłustego mięsa, a także papierosów i nie powinny przyjmować za często niesteroidowych leków przeciwbólowych.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Obecny rynek produktów kosmetycznych obfituje w wiele różnych marek. Gros z nich stanowią międzynarodowe giganty, wypełniające większość rynku. Przy tak dużej konkurencji rodzime firmy
Duszący kaszel to dolegliwość, która może być bardzo męcząca i uciążliwa, szczególnie gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być spowodowany różnymi czynnikami, od