Ból kręgosłupa to częsty problem, który może mieć wiele przyczyn. Od przeciążenia i urazów, przez wady postawy, po choroby reumatyczne czy zapalne – wszystkie te czynniki wywołują dolegliwości negatywnie wpływające na codzienne funkcjonowanie. Jak poprawić swoją jakość życia mimo bólu kręgosłupa?
Wpływ bólu kręgosłupa na naszą codzienność
Ból kręgosłupa – bezpośrednio lub pośrednio – oddziałuje na wiele obszarów naszego życia. Może ograniczać możliwości ruchowe, co m.in. wpływa na zdolność do ćwiczeń fizycznych, uczestniczenia w różnych aktywnościach, a nawet pracy czy wykonywanych na co dzień obowiązkach. Ponadto obniża jakość snu, ponieważ z bolącym kręgosłupem trudno wygodnie się ułożyć, częstsze są też nocne wybudzenia.
Co więcej, przewlekły ból ogranicza aktywność społeczną. Takie dolegliwości zmniejszają chęć na wychodzenie z domu, zwłaszcza jeśli planowane spotkanie towarzyskie wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Ponadto ból kręgosłupa może być przyczyną poczucia frustracji i bezradności, co wpływa na psychikę, a czasem prowadzi do zaburzeń depresyjnych czy lękowych.
Jak zachować dobre samopoczucie mimo bólu kręgosłupa?
Ból kręgosłupa to często przewlekła dolegliwość, która dokucza całymi miesiącami, a nawet latami. W jego leczeniu wykorzystuje się nie tylko leki – ważne są także inne aspekty życia, na które warto zwrócić uwagę:
- aktywność fizyczna – powinna być dostosowana do wieku i stanu zdrowia chorego, np. spacer czy pływanie. Regularny ruch wzmacnia mięśnie, co może złagodzić dolegliwości bólowe,
- odpowiednia masa ciała – nadwaga i otyłość to czynniki nasilające problemy z układem ruchu. Dlatego w przypadku bólu kręgosłupa bardzo ważne jest utrzymanie właściwej masy ciała lub zrzucenie nadwyżkowych kilogramów, co zmniejszy obciążenie szkieletu,
- prawidłowa postawa ciała – świadome dbanie o postawę pomoże ograniczyć zmiany zwyrodnieniowe, które powstają wskutek nieprawidłowego obciążenia stawów. To szczególnie ważne w miejscu pracy, gdzie często spędzamy kilka godzin dziennie w jednej pozycji,
- zdrowy sen – odpoczynek z bólem kręgosłupa może sprawić problem. Dolegliwości może złagodzić odpowiednio dobrany materac i poduszka, które pozwolą ułożyć się w wygodnej pozycji,
- regularne wizyty u lekarza – monitorowanie stanu zdrowia to podstawa. W ten sposób możemy szybko wyłapać ewentualne problemy, co pozwoli zahamować ich rozwój na wczesnym etapie[1].
Leki stosowane w terapii bólu kręgosłupa
W celu złagodzenia bólu kręgosłupa stosuje się preparaty z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. deksketoprofen. Hamuje on aktywność enzymów produkujących prostaglandyny – mediatory stanu zapalnego, które odpowiadają m.in. za odczuwany ból.
Deksketoprofen łagodzi dolegliwości o nasileniu małym do umiarkowanego. Co ważne, wpływa on na przewodzenie bodźców bólowych, przez co może zmniejszyć ryzyko przekształcenia się bólu ostrego w przewlekły.
Leki przeciwbólowe działają szybciej, jeśli są stosowane na czczo. Niestety wiele z nich podrażnia śluzówkę żołądka, przez co zaleca się ich przyjmowanie po posiłku. Deksketoprofen ma niewielkie ryzyko działań niepożądanych, przez co można stosować go na pusty żołądek[2].
Pamiętajmy, że leczenie przewlekłego bólu kręgosłupa powinno odbywać się pod okiem lekarza. To długotrwały i skomplikowany proces, który wymaga zwykle połączenia różnych metod, m.in. leków, fizjoterapii czy opieki psychologicznej.
[1] Kowalska-Bigulak J., Stańczak A., Praca siedząca a występowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie, Edukacja – zdrowie – społeczeństwo, 1/2019: 108-119.
[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.