Alergia a sen – jak poprawić jakość snu u osób cierpiących na alergie

Alergia a sen – jak poprawić jakość snu u osób cierpiących na alergie?

Objawy alergii dają się we znaki bez względu na porę doby. Zaburzają funkcjonowanie w ciągu dnia, a także pogarszają jakość snu. Z kolei niewyspanie się pogłębia zmęczenie i osłabia kondycję organizmu, co w konsekwencji jeszcze bardziej pogarsza samopoczucie alergika. Męczą Cię objawy uczulenia? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby poprawić komfort nocnego odpoczynku.

Jak objawy alergii wpływają na jakość snu?

Alergie mogą znacząco zakłócać sen, ponieważ towarzyszące im dolegliwości utrudniają zasypianie i prowadzą do częstych wybudzeń w nocy. Wynika to przede wszystkim z uciążliwego świądu, który może obejmować nos, oczy czy skórę – to charakterystyczny objaw alergii, który towarzyszy praktycznie wszystkim jej rodzajom.

Dużym problemem jest też obrzęk śluzówki nosa, który utrudnia oddychanie i często zmusza do spania z otwartymi ustami. To z kolei prowadzi do suchości w jamie ustnej i podrażnienia śluzówki gardła. Inne objawy alergii, które mogą pogorszyć jakość snu, to:

  • wodnisty katar,
  • napady kichania,
  • drapanie w gardle,
  • kaszel,
  • bolesna, swędząca pokrzywka.

Zaburzenia snu wpływają na wiele aspektów naszego życia. Przyczyniają się do problemów z koncentracją, pogorszenia nastroju i senności w ciągu dnia, co powoduje trudności ze skupieniem się na nauce czy pracy. Mogą też wpływać bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym, osłabiając czas reakcji na niespodziewane zdarzenia[1].

Stwórz sypialnię przyjazną dla alergika

Walka z objawami alergii musi zacząć się od podstaw, czyli eliminacji z naszego otoczenia jak największej liczby alergenów. Jak stworzyć w sypialni przestrzeń sprzyjającą nocnemu wypoczynkowi?

  • Dbaj o jakość powietrza – pomogą Ci w tym specjalne nawilżacze i oczyszczacze, które usuną alergeny z powietrza i zadbają o jego optymalną wilgotność.
  • Bierz prysznic przed snem – choć wiele osób woli odświeżyć się rano, pamiętaj, że w ciągu dnia gromadzisz na skórze i włosach pyłki roślin, kurz i inne alergeny.
  • Utrzymuj porządek w sypialni – sprzątaj co najmniej raz w tygodniu, a pościel pierz w temperaturze 60oC.
  • Wybieraj materiały antyalergiczne – w sklepach znajdziesz specjalne materace, pokrowce i pościel, które zapobiegają osadzaniu się alergenów i namnażaniu roztoczy.

Leczenie objawów alergii

Dobry lek przeciwalergiczny powinien zawierać substancję o działaniu przeciwhistaminowym, czyli hamującym aktywność histaminy. To cząsteczka uwalniana z komórek układu odpornościowego po kontakcie z alergenem. Wiążąc się ze specyficznymi receptorami H1, indukuje ona rozwój objawów uczulenia, takich jak:

  • świąd,
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • katar,
  • obrzęk nosa,
  • pokrzywka.

Jednym z leków przeciwhistaminowych jest bilastyna. To substancja nowej generacji, która blokuje receptory H1, hamując tym samym aktywność histaminy. W ten sposób może zredukować odczuwane symptomy alergii. Bilastyna działa wybiórczo wyłącznie na ten jeden typ receptorów, więc nie wpływa na inne procesy zachodzące w organizmie. Dzięki temu nie powoduje senności i rzadko wywołuje jakiekolwiek działania niepożądane[2].

Choć alergia może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, istnieją metody radzenia sobie z tym problemem. Leki przeciwalergiczne oraz eliminacja alergenów z Twojego otoczenia mogą znacząco poprawić jakość snu, a tym samym samopoczucie w ciągu dnia.


[1] Fornal R., Kurzawa R., Błażowski Ł., Sak I. (2015). Nieżyt nosa – najważniejsze fenotypy i endotypy oraz zasady leczenia, Alergia Astma Immunologia, 20(4): 242-252.

[2] Kuthan, R. (2024). Wybrane leki II generacji w leczeniu alergii. Lek w Polsce, 397(6): 7-16.

Nastepny artykuł

Ważne

Sen jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie ludzkim. Ma ogromne znaczenie dla naszego życia. Od jakości snu zależy nasze samopoczucie, aktywność w

ZAINTERESUJE CIĘ

Fizjoterapia to jedna ze znaczących dziedzin medycyny, która pomaga przywrócić sprawność i poprawić jakość życia pacjentów z różnymi schorzeniami. Często kojarzona jest wyłącznie z