Wizyta u urologa

Jak wygląda wizyta u urologa?

Dla zdrowych osób wizyta u lekarza jest niecodziennym zjawiskiem, dlatego gdy pojawia się konieczność zasięgnięcia jego porady, wielu z nas zastanawia się, jak spotkanie będzie przebiegało i jak się do niego przygotować. Zwłaszcza ma to miejsce, kiedy do danego specjalisty wybieramy się po raz pierwszy, a oprócz tego dolegliwości dotyczą intymnych obszarów naszego ciała jak np. wizyta u lekarza urologa.

Kim jest lekarz urolog?

Urolodzy diagnozują i leczą choroby układu moczowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Oprócz tego zajmują się dolegliwościami męskiego układu rozrodczego. Lekarzy urologów możemy spotkać w różnych jednostkach leczniczych w tym: w szpitalach, klinikach i prywatnych gabinetach. Dodatkowo są to specjaliści, którzy mogą wykonywać zabiegi chirurgiczne w obrębie układu moczowego oraz rozrodczego.

Jakimi schorzeniami zajmują się urolodzy?

Urolodzy leczą wiele różnych schorzeń, które dotyczą układu moczowo-płciowego. W przypadku płci męskiej głównie koncentrują się na wykrywaniu i leczeniu chorób tj.: przerost, zapalenie i nowotwory prostaty, nowotwory pęcherza moczowego, nerek, prącia i jąder, kamienie nerkowe, infekcje dróg moczowych, problemy z utrzymaniem bądź uzyskaniem erekcji, czy niepłodność. Z kolei kobiety do lekarza urologa mogą zgłosić się z dolegliwościami tj.: wypadanie pęcherza moczowego, nowotwory dróg moczowych, zapalenie pęcherza moczowego, kamienie nerkowe, nadreaktywny pęcherz moczowy oraz nietrzymanie moczu[1].

Kto może się zgłosić do urologa?

Do lekarza tej specjalności może zgłosić się każdy, zarówno mężczyźni, kobiety jak i dzieci, u których stwierdzono nieprawidłowości w obrębie układu moczowo-płciowego. Co ważne, aby móc umówić się na wizytę z lekarzem urologiem, potrzebne jest skierowanie, które upoważnia do rejestracji w poradni urologicznej. Taki dokument powinien być wystawiony przez lekarza rodzinnego, który po wcześniejszym zbadaniu pacjenta ustali, czy zachodzi konieczność takiej konsultacji[2].

Przebieg wizyty

Wizyta u specjalisty najczęściej rozpoczyna się rozmową, czyli tzw. wywiadem, podczas którego lekarz zbiera wszystkie niezbędne informacje o stanie zdrowia pacjenta oraz czynnikach, które mogą na nie wpływać. Zadane pytania będą dotyczyć aktualnie występujących dolegliwości, współwystępowania dodatkowych schorzeń, stosowanych leków, poprzednich hospitalizacji oraz wykonywanych zabiegów, nałogów, uczuleń oraz obciążeń chorobowych w rodzinie. Następnie rozpocznie się część praktyczna, w której lekarz przystąpi do badania pacjenta. Ten etap może różnić się w zależności od zgłaszanych dolegliwości i może polegać na przykład na wykonaniu badania USG lub badania per rectum- w celu oceny gruczołu krokowego (u mężczyzn). Następnie na podstawie obrazu klinicznego pacjenta lekarz może postawić diagnozę lub wstrzymać się do czasu wykonania dodatkowych badań. W przypadku gdy uda się rozpoznać określoną dolegliwość, lekarz powinien zaproponować adekwatną formę leczenia i wydać potrzebne zalecenia. W przypadku męskich dolegliwości, takich jak np. częste oddawanie moczu, może zostać zaproponowane leczenie farmakologiczne opierające się przyjmowaniu środków zawierających naturalne ekstrakty jak: palma sabat, która jest skuteczna w łagodzeniu objawów związanych z rozrostem prostaty[3].

Referencje:

  • [1] Drewa T., Juszczak T., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2018, s. 45-51.
  • [2] Koźmińska M., Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, Medycyna po Dyplomie, 02, 2017, s. 23-45.
  • [3] Radziszewski P., Badania diagnostyczne w urologii, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 2014, s. 76-84.
Nastepny artykuł

Ważne

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?
Mierzenie ciśnienia tętniczego krwi jest podstawą nie tylko rozpoznania nadciśnienia tętniczego, ale i monitorowania przebiegu choroby, oceny skuteczności leczenia. Regularne pomiary wykonywane przez chorego

ZAINTERESUJE CIĘ

Zima to czas, kiedy nasze ciało wymaga szczególnej troski. Niskie temperatury, suche powietrze, ograniczona ilość słońca i zmniejszona aktywność fizyczna mogą sprawić, że skóra
Jesienne przesilenie to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, słońce pojawia się rzadziej, a nasz organizm zaczyna reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne.