Diagnostyka żylaków

Diagnostyka żylaków – na co zwrócić uwagę?

Żylaki jest to problem, który najczęściej dotyczy żył powierzchniowych, a rzadziej odnosi się do żył głębokich. Najczęściej mają one postać widocznych pod skórą krętych żył, które zaczynają się rozszerzać, wydłużać i do tego są widocznie uwypuklone. Prawidłowa diagnostyka żylaków stanowi podstawę do wprowadzenia odpowiedniej metody leczenia.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozpoznać żylaki we wczesnym stadium.

Jak wygląda prawidłowa diagnostyka żylaków?

Lekarz ma możliwość sklasyfikowania istniejących żylaków[1] na podstawie uniwersalnej oraz międzynarodowej skali. Obejmuje ona objawy żylaków, a także ich pochodzenie oraz umiejscowienie i przyczynę powstawania. Dzięki temu możliwe staje się określenie zarówno sposobu, jak i metody leczenia żylaków. Poza tym lekarz ocenia nie tylko stan żył, ale też ogólny stan pacjenta, współistniejące choroby, a także inne różne uwarunkowania.

Jeśli zmiany żylakowe są już zaawansowane, lekarz wykonuje badania, aby można było określić, czy u danej osoby doszło do przewlekłej niewydolności żylnej. Pozwalają one również na dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.

Aby można było zdiagnozować, jaki jest stan żył konieczne jest również wykonanie badania obrazowego USG Doppler. Taki sposób diagnostyki kończyn dolnych daje możliwość sprawdzenia przepływu krwi, a to z kolei pozwala na określenie drożności oraz wydolności naczyń krwionośnych. Dzięki temu badaniu można również wskazać, gdzie są zwężenia oraz niedrożne miejsca w tętnicach.

Przy badaniu USG Doppler pojawia się nie tylko obraz, ale również możliwe staje się uchwycenie, jaka jest ilość oraz jaki jest kierunek przepływającej krwi przez żyły i tętnice. Podczas badania lekarz przesuwa głowicę aparatu USG po nogach, które pokrywa wcześniej specjalnym żelem, aby łatwiejsze było przenikanie fal ultradźwiękowych oraz przesuwanie aparatu głowicy.

Aby można było zakwalifikować pacjenta do operacyjnego leczenia żylaków, konieczne może być również wykonanie badań laboratoryjnych, czyli morfologii krwi, czasu krzepnięcia, stężenia sodu i potasu. O wykonaniu tych dodatkowych badań decyduje zawsze lekarz.

Wśród innych badań, które są rzadziej stosowane, wymienia się:

  • flebografię – pozwala ocenić, jaki jest stan naczyń krwionośnych, gdyż dostarcza informacji o ich zwężeniach, niedrożności oraz o stanie zastawek lub ewentualnych skrzeplin,
  • wenografię KT – pozwala dokładnie ocenić ewentualne uciski oraz występujące zwężenia. Jest to nowoczesna metoda,
  • b – daje m.in. możliwość przedstawienia obrazu przepływającej krwi w naczyniach tętniczych oraz żylnych.

Jak wygląda leczenie żylaków?

Stosowane są różne formy leczenia żylaków[2]. Może to być leczenie uciskowe oraz operacyjne. Poza tym możliwe jest również zastosowanie leczenia farmakologiczne. Na przykład można zastosować żel Lioton 1000, w którego składzie znajduje się heparyna sodowa. Jest to substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz przeciwzakrzepowe. Żel Lioton 1000 zawiera wysokie stężenie heparyny i dzięki formule wodno-alkoholowej możliwe jest szybkie wchłanianie substancji aktywnej przez skórę.


Referencje:

[1] M. Bodio, Żylaki kończyn dolnych [w:] Gerontologia Współczesna, 4/2014, vol. 2, s. 13-19.

[2] S. Malinowska, R. K. Mlosek, Likwidacja problemów naczyniowych kończyn dolnych – współpraca lekarza z kosmetologiem [w:] Kosmetologia Estetyczna, 1/2015/ vol.4, s. 18-29.

Nastepny artykuł

Ważne

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?
Mierzenie ciśnienia tętniczego krwi jest podstawą nie tylko rozpoznania nadciśnienia tętniczego, ale i monitorowania przebiegu choroby, oceny skuteczności leczenia. Regularne pomiary wykonywane przez chorego

ZAINTERESUJE CIĘ

Obecny rynek produktów kosmetycznych obfituje w wiele różnych marek. Gros z nich stanowią międzynarodowe giganty, wypełniające większość rynku. Przy tak dużej konkurencji rodzime firmy
Duszący kaszel to dolegliwość, która może być bardzo męcząca i uciążliwa, szczególnie gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być spowodowany różnymi czynnikami, od